Vaše nejčastější dotazy

  • Mohu ránu sprchovat?

Chronické rány je nutné sprchovat. Dochází tím k odloučení nánosů bakterií a odumřelých částí tkáně. Sprcha nemá být agresivní, ale stékat po ráně. Následně se musí rána očistit, například gázovým tampónem nebo čtvercem. A to zejména tehdy, pokud je povleklá. Až poté je vhodné udělat obklad s antibakteriálním roztokem a ten ponechat zhruba 10 minut. V této chvíli je rána připravena k ošetření doporučeným materiálem.

  • Jak si mohu ošetřovat okolí rány?

Na okolní kůži chronické rány je vhodné použít pasty – např. zinkovou, s obsahem ichthamolu, Menalind pastu, Imazol krém pastu. Toto ošetření je velmi důležité, protože tím chráníte bezprostřední okolí rány, které by mohlo být sekretem z rány rozrušeno.

  • Jak si mám ošetřovat suchou kůži na bércích?

Vhodné jsou krémy a mléka hydratační, nebo tzn. Emoliencia. Dostanete je v lékárně, kde je jich k dispozici široká škála. Pacienti velmi často suchou kůži ošetřují například sádlem, které si vyrobí doma. Tak ale často vzniká „rybí“ šupinatá kůže, kdy je kůže přetěžována mastnou hmotou. Pod těmito šupinkami se následně mohou pomnožit bakterie a vzniknout infekce. Na druhé straně suchá kůže také ráda praská a může vést ke vzniku ekzému. Proto je důležité kůži ošetřovat přípravky vhodnými pro zralou a suchou kůži a zvláčňovat a hydratovat jí. Také nezapomínejme na dostatečný přísun tekutin v průběhu celého dne a dostatek zeleniny a ovoce, které jsou zdrojem důležitých vitamínů.

  • Co na popraskané paty?

Popraskané paty trápí hodně zejména starších pacientů. A také bych k tomuto problému přidala otlaky. V tomto případě je velmi důležitá obuv, která nesmí nikde tlačit. V případě, že prsty na sebe naléhají, nebo se objeví otlak, je nutné používat gelové vložky mezi prsty a podložky do bot. Seženete je v lékárnách nebo zdravotnických potřebách. Na popraskané paty se nejlépe hodí hydrokoloidní krytí Granuflex® extra thin a na otlaky odstranění tlaku a ošetření také hydrokoloidní náplastí nebo „lakem“ na kuří oka. Taktéž běžně dostupné v lékárně.

  • Proč někdy ránu převazuji každý den a někdy po 2 až 3 dnech?

Každá chronická rána vyžaduje individuální přístup. Orientujeme se například podle toho, kolik produkuje exsudátu, jaké je okolí, lokalita, velikost, hloubka, jak vypadá spodina rány a jak je pacient schopen se sám převazovat. Časté převazování může vést k poškození nově vznikající tkáně, proto častěji aplikujeme materiály tzv. vlhké terapie, které jsou schopny ránu vyčistit a navodit takové vhodné prostředí, ve kterém dochází k hojení. Tím, že převazujeme ránu po dvou, třech nebo čtyřech dnech, zachováváme v ní stabilní a optimální pH, teplotu a vlhké prostředí. O frekvenci převazů a typu materiálu ale musí rozhodnout lékař.

  • Za jak dlouho se mi rána zahojí?

To je velmi individuální. Hodně záleží na příčině, která vedla ke vzniku chronické rány. Dále na celkovém stavu pacienta, dalších onemocněních, pro které se léčí, také od užíváných léků a hlavně jeho celkové kondici a imunitním systému a mnoha dalších faktorech. Jako chronickou ránu označujeme tu, která se nehojí v průběhu 6 týdnů.

  • Proč někdy rána zapáchá a hodně teče a někdy je v klidu?

Tohoto faktu jsem si také všimla v ambulanci a samotní pacienti jej často připisují například počasí. Velmi důležitý je pohyb, složení jídla, dostatek tekutin a také způsob ošetřování. Pokud nedodržujeme hygienické zásady, může dojít k přenosu bakterií z prostředí nebo rukou pacienta do rány a ta se přestane hojit, nebo může dokonce dojít k rozvoji infekce. Proto je důležité si ruce často mýt, používat při převazu rukavice, v žádném případě materiál na ošetření neohmatávat (je balený sterilně), nesmíme se rány přímo dotýkat rukama. Taktéž po ošetření je nutná očista rukou a použití dezinfekčního prostředku.

  • K čemu mám nosit elastická obinadla, když se v nich nevejdu do boty?

Krátkotažná elastická obinadla jsou při hojení chronických ran, které vznikly na podkladě žilní nedostatečnosti, základní léčbou. Bez nich to prostě nejde. Díky těmto obinadlům se roztažená žíla, která způsobila vznik chronické rány, vrátí do svého původního stavu a vede správně krev směrem k srdci. Obinadla jsou vymyšlena tak, aby vyvíjela na končetinu správný tlak. Musí být ale minimálně dvě na jeden bérec. V případě, že se nevejdete do boty, kupte si větší a lepší. Malá bota nesmí být důvodem nenošení bandáže – elastických obinadel. Pokud je to možné, lékař tento stav vyhodnotí a může doporučit nošení kompresivních punčoch místo obinadel.

  • Co mám dělat, když rána hodně teče?

Tento stav musí vyhodnotit ošetřující lékař. Zjistí, jestli se jedná o přítomnost infekce. Velmi často ale pomůžou tzv. pěnové materiály (např. Aquacel® Foam) a dobře naložena kompresivní bandáž. Pacientům také doporučujeme, aby při sledování televize nebo při odpočívání měli nohy ve zvednuté poloze na měkké podložce.

  • Je rozdíl v tom, když použiju mast do rány nebo nějaký ten léčivý čtverec?

Způsob léčby zvolí lékař, který má s touto léčbou zkušenosti. Použití mastí a krémů do chronických ran patří ke staré klasické metodě. Vzhledem k tomu, že se u bakterií často rozvinula rezistence, čili odolnost na účinnou látku, mnohem raději a s větším efektem využíváme prostředky vlhké terapie. Jsou to materiály, které mají schopnost působit proti bakteriím, například s obsahem stříbra, nebo rozruší bakteriální masu na spodině rány, např. Aquacel® Extra, ale hlavně v ráně udržují správné vlhké prostředí. Díky tomu se rána mnohem rychleji a přirozeněji hojí.

MUDr. Júlia Černohorská

 

 

Navigace