Proleženiny

Proleženiny - Dekubity

Proleženina (dekubit) je rána, která vzniká při dlouhodobém stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou podložkou. Trápí tedy především dlouhodobě nemocné a ležící pacienty.

Hlavní příčinou vzniku proleženin je stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou podložkou, kdy dochází k nedostatečnému prokrvování. Pokožka a svaly jsou nedostatečně vyživovány a chybí jim kyslík, postupně nastává odumírání tkáně. Vznik proleženin ovlivňují i další faktory – stav pokožky a svalů, zapaření a macerace pokožky způsobená například inkontinencí (únik moči i stolice), špatná výživa vedoucí k vymizení podkožního tuku a k celkové sešlosti organismu a podobně.

Prvním příznakem, který nelze podceňovat, je začervenání pokožky. Pacient si může stěžovat na bolestivost místa, pálení nebo mravenčení. V dalších stadiích se tvoří puchýře a postupně odumírá pokožka a svaly. Poté poškození zasahuje podkožní vrstvy, v nichž může docházet k odumírání tkáně. Tvoří se hluboký vřed, který je často kryt suchou černohnědou krustou (strup) z odumřelých buněk nebo vlhkým žlutohnědým povlakem. Objevuje se teplota a nechutenství, jako jedny z mnoha odpovědí lidského těla na probíhající zánět.

Léčba proleženin

Hojení hlubokých, otevřených a infikovaných ran je třeba vždy konzultovat s lékařem. Pokud pečujete o dlouhodobě ležícího pacienta v domácím ošetření, věnujte se maximální prevenci a snažte se vzniku proleženin předcházet. Pokud ale dojde k zarudnutí a k puchýřům, zvolte takovou péči, aby se rána nerozšiřovala. K tomu jsou ideální hojivé náplasti Aquacel®Foam, které ránu kryjí a chrání před viry a bakteriemi a díky pěnové složce také chrání ránu před tlakem zvnějšku. 

Obecně k léčbě proleženin může maximálně pomoci terapie vlhkého hojení rány. Speciální krytí udrží ránu ve vlhku, zabrání šíření infekce a podporuje granulaci a epitelizaci rány.

Podrobnosti o tom, jak pečovat o proleženiny a také jim předcházet najdete v článku z poradny Aquacel®.

Doporučujeme:

Aquacel® Ag Foam a Aquacel® Foam

Díky tomuto krytí je léčba kratší, méně bolestivá, převazy nejsou nutné tak často. Jste schopni si rány ošetřit komfortně v domácím prostředí bez pomoci specializovaného personálu. Převazy jsou rychlé a nekomplikované.

Vyžádejte si krytí Aquacel® u svého lékaře.

Navigace