Stomie

Péče o stomie

Po operaci

Období po operaci je pro každého člověka velmi náročné. Nejen po té fyzické stránce, ale mnohem častěji i po stránce psychické. Velmi často ho přepadají negativní myšlenky a nechce se smířit s tím, že mu byla vyvedena stomie. V této chvíli nastupuje stomasestra a má před sebou velmi důležitý úkol – naučit pacienta, jak správně ošetřovat stomii.

Stomici mají na výběr ze tří typů pomůcek. Mohou používat buď jednodílný systém, dvoudílný systém nebo adhezní technologii. Více o pomůckách najdete v sekci Stomické pomůcky ConvaTec. Pokud je to možné, je dobré, aby se edukace pacienta účastnili i rodinní příslušníci, kteří potom můžou s ošetřováním stomie pomoci, obzvláště v domácím ošetřování.

V případě, že se stomik se stomasestrou rozhodnou používat dvoudílný systém, společnost ConvaTec uvedla na trh velkého pomocníka při aplikaci tohoto systému. Řada lidí se dvoudílnému systému hned po operaci vyhýbala, protože je zde nutné vyvinout určitý tlak na stěnu břišní, což po operaci není příjemné a ani bezbolestné. S použitím našeho nového Nízkotlakého adaptéru Natura® je však používání dvoudílného systému bezbolestné. Adaptér se nejprve připevní na podložku dvoudílného systému Natura®, až poté si podložku nalepíte na břicho. Pak si nasadíte sáček na adaptér (ne na podložku), a proto nedochází k výše zmiňovanému tlaku na stěnu břišní. V domácím prostředí pak budete používat dvoudílný systém zcela stejně, ale již bez adaptéru. Podrobnosti k adaptéru můžete najít buď v našem katalogu výrobků nebo si je přečíst zde. Pokud Vás zajímají zkušenosti stomasester s Nízkotlakým adaptérem Natura®, můžete si je přečíst právě tady.

Každý stomik by měl mít na paměti, že stomie se po operaci může časem měnit a to jak velikost, tak tvar. Mějte proto, prosím, na paměti, že kůže v okolí stomie by měla být vždy kryta stomickou pomůckou. Pokud tvarujete, hmota podložky by měla přilnout až ke stomii. Pokud stříháte, hmota by měla být pouze 2 mm od stomie. Správným tvarováním či stříháním předcházíte poranění kůže v okolí stomie.

Pokud si nevíte rady s ošetřováním, je dobré se obrátit na svou stomasestru nebo můžete zavolat na bezplatnou Stomalinku® ConvaTec, kde Vám rádi poradíme.

Jak srpávně postupovat při ošetřování stomie naleznete v následujícím souboru.

PDF Standardů ke stažení

Navigace