Stomie

Nejčastější dotazy

1. Jaké jsou měsíční limity pro předpis pomůcek?

Limity se liší podle druhu stomie a podle typu systému, který používáte (aktuální limity od 1. 4. 2012).

  • Kolostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na 10 kusů (max. 3000,- Kč) podložek a 60 ks (max. 4000,- Kč) uzavřených sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na dvě balení (60 ks - max. 7500,- Kč).
  • Ileostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na 15 kusů (max. 4500,- Kč) podložek a 30 ks (max. 9000,- Kč) výpustných sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na 30 ks (max. 8500,- Kč) výpustných sáčků.
  • Urostomik, používající dvoudílný systém, má nárok na 15 kusů (max. 4500,- Kč) podložek a 30 ks (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na 30 ks (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků.

2. Jaké jsou měsíční limity pro předpis příslušenství (pasty, ochranný film, pudr apod.)?

Od 1. 4. 2012 se rozdělilo příslušenství do 6 skupin a každá skupina má své vlastní limity. Ty najdete zde.

3. Potřebuji měsíčně větší množství pomůcek, než jaké dovoluje limit. Co mám dělat?

Váš lékař může v takovém případě požádat revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny o schválení předpisu nadlimitního množství pomůcek. Bohužel toto schválení je nenárokové a záleží tedy pouze na zvážení revizního lékaře, zda jej odsouhlasí či nikoliv.

4. Mám problémy s podložkami. Nedrží dobře a střevní obsah mi podtéká ven.

Příčin, proč podložka dobře nedrží, může být mnoho a je vždy potřeba individuálně posoudit situaci.

  • Nesprávný výběr pomůcky. Například na vpadlé stomie není vhodné používat klasické podložky, ale zvolit například konvexní tvarovatelnou podložku dvoudílného systému Natura®+, která je pro tyto stomie přímo určena.
  • Nesprávné používání pomůcky nebo nesprávné ošetřování pokožky. Například používání ředidel na odstraňování podložky nebo promazávání pokožky mastným krémem před nasazením podložky.
  • Nesprávné používání nebo nepoužívání příslušenství. Každý výrobek z oblasti příslušenství pro ošetřování stomií má svoji funkci, a pokud je správně používán, slouží ke snadnější, rychlejší a bezpečnější manipulaci s pomůckami. Například vyplňovací pasta sloužící k ochraně pokožky je mastná, a proto se nesmí nanášet na pokožku před nanesením podložky, jinak by podložka nepřilnula.

Pokud se vám zdá, že vše děláte správně, a přesto pomůcka nedrží, domluvte si konzultaci se svou stomasestrou, případně lékařem.

5. Chtěl/a bych si objednávat pomůcky přímo z vaší pražské zásilkové služby. Jak to mám udělat?

Stačí, pokud pošlete řádně vyplněné a lékařem potvrzené poukazy na adresu:
ConvaTec Česká republika s.r.o.
Olivova 4/2096
110 00 Praha 1

Objednané pomůcky vám budou zaslány zdarma diskrétně zabalené do 3 pracovních dnů na vaši adresu.

6. V oblasti stomie se mi vytvořila břišní kýla a pomůcky mi špatně drží.

Pokud jste již tuto problematiku konzultovali s lékařem a dozvěděli jste se, že vám není možné kýlu operativně odstranit, je dobré používat kýlní pás. Je k dostání ve zdravotnických potřebách pod názvem Stomex. U tohoto kýlního pásu je již pamatováno na uživatele stomických pomůcek - máte možnost v libovolném místě vystřihnout otvor, kudy protáhnete sáček.

7. Kde mohu sehnat vaše pomůcky?

Například ve výdejnách zdravotnických potřeb „U Radima“, které sídlí v Praze 3 na Vinohradské třídě č. 60 a v Ostravě v ulici Českobratrské č. 63. Dále je možné pomůcky objednat přes zásilkovou službu (adresa viz bod 5) nebo v lékárnách či výdejnách zdravotnických potřeb.

8. Mám zájem o více informací o pomůckách. Kdo mi poradí?

Pokud zavoláte na bezplatnou StomaLinku® 800 122 111, můžete konzultovat Váš problém s kvalifikovanou zdravotnicí. Můžeme také Vám nebo Vašemu ošetřujícímu lékaři poslat bezplatně informační materiály.

9. Vím, že vydáváte časopis pro stomiky „Radim“. Co mám udělat, abyste mi ho bezplatně zasílali?

Stačí zavolat na bezplatnou StomaLinku® 800 122 111. Zašleme vám přihlášku do Radima a po jejím vyplnění vám budeme časopis bezplatně dvakrát ročně zasílat na vaši adresu.

10. Jsou stomické pomůcky hrazeny pojišťovnou?

Všechny pomůcky ConvaTec, které zde byly popsány, jsou plně hrazeny VZP i jinými zdravotními pojišťovnami. Limity stanovené pojišťovnami naleznete uvedené v odpovědi na otázku č. 1 a 2.

11. Budu moci dále pracovat?

Mnoho stomiků se po rekonvalescenci vrací do svého zaměstnání. Pokud však práce vyžaduje zvýšenou fyzickou námahu, jako např. zvedání předmětů, bude nutné přejít na lehčí práci.

12. Kdy budu opět fit?

Délka rekonvalescence je individuální. Závisí na mnoha faktorech, zejména na druhu onemocnění a průběhu operace. I když všechno nepůjde tak, jak byste si přáli, buďte trpěliví, určitý čas je vždy třeba a postupně se vše zlepší.

13. Budu moci opět chodit do společnosti?

Není důvod, proč by stomik nemohl jít opět brzy na návštěvu, do divadla, do restaurace nebo třeba tancovat. Záleží jen na tom, jak rychle získá opět svou sebedůvěru. Dnešní moderní pomůcky jsou bezpečné a diskrétní, takže můžete být bez obav.

14. A co sport a moje koníčky?

Stomie není nemoc! Proto vše, co platilo před operací, bude platit i po operaci. Stomik může jezdit na kole, plavat, věnovat se zahrádce a spoustě zálib. Při dobré fyzické kondici je dokonce možné provozovat i některé náročnější sporty. Pouze sporty více namáhající břišní svaly budou muset být omezeny. Pokud si stomik není jistý, rozhodně by se měl poradit se svým lékařem. Přečtěte si jednotlivá čísla časopisu Radim a uvidíte, že se stomickými pomůckami můžete lyžovat, hrát golf, jezdit v kanoi či se dokonce potápět. 

15. Mohu se koupat, sprchovat a chodit plavat?

Ano! Není důvod vyhýbat se vodě jen kvůli stomii. Při koupání nebo sprchování se používá sáček jako normálně. Pokud používáte sáčky s filtrem, nezapomeňte filtr na sáčku přelepit samolepkou (jsou v každém balení). Filtr by se totiž vlhkem znehodnotil. Po koupání či sprchování opět přelepku z filtru sundejte.

Nebo je možné sáček před sprchováním sejmout a osprchovat i stomii, odstraní se tím zbytky stolice, které mohou ulpět na přírubovém kroužku. Půjdete-li plavat, můžete si nechat sáček jako obvykle, nebo můžete použít minisáček či krytku.

16. Budu moci pít alkohol?

Doporučujeme poradit se s lékařem, neboť nejde jen o stomii, ale i o základní onemocnění nebo pokračující léčbu. Co se týče stomie, nějaká ta sklenička nemůže uškodit. Vliv alkoholu bude stejný jako dříve. Větší množství piva může způsobit průjem, šumivé nápoje mohou způsobit plyny. Přemíra alkoholu může zamotat hlavu, aniž by to mělo vliv na stomii.

17. Mohou po návratu z nemocnice nastat nějaké komplikace?

Je obvyklé, že se stomie po několika týdnech, tj. po úplném zhojení trochu zmenší. Výjimečně však může dojít i k zúžení a vtažení vývodu. Zúžení čili stenóza vývodu znamená, že otvor vývodu se postupně silně zmenšuje. Tím se narušuje vyprazdňování. Mírné zúžení zpravidla nepřekáží ve funkci stomie, je-li alespoň pro malík průchodná. Po poradě s lékařem a stomasestrou tomu mohou stomici zabránit v průběhu prvních 3 týdnů pravidelným denním roztahováním ústí stomie. Později 2x týdně, pokud tento postup lékař nezmění. Roztahování si můžete velmi snadno provádět také šetrnými domácími dilatátory DILASTOM nebo svým prstem.

18. Jak se připravit na návrat domů?

Výměna pomůcek a ošetřování stomie se provádí nejpohodlněji v koupelně, ale je užitečné, aby byla nacvičena i na WC, zvláště u těch, kteří se po propuštění z nemocnice chtějí vrátit zpět do zaměstnání. Jde-li o koupelnu, je nejlepší mít pomůcky shromážděné na jednom místě tak, aby nebylo nutné stále odbíhat. Nejlépe poslouží polička nebo skříňka. Než získáte praxi a jistotu v lepení pomůcky, připevněte si na dveře koupelny velké zrcadlo. Pokud tyto možnosti nemáte, poříďte si alespoň stolní zvětšovací zrcadlo se stojanem. Nepostradatelné je také kvalitní osvětlení a věšák na šaty. Budete-li potřebovat jakoukoliv radu, vždy se může poradit se svou stomasestrou nebo zavolat na StomaLinku® ConvaTec 800 122 111 pro volajícího zdarma. Pracovnice na StomaLince® najde vhodné řešení.

Navigace