Stomie

Parastomální kýla

Parastomální kýla patří k častějším komplikacím. Jde o vyklenutí stěny břišní vedle stomie anebo celého okolí včetně stomie samotné. Příčinou je vysoký nitrobřišní tlak, svalová ochablost nebo nošení těžkých břemen.

Kýle lze předcházet pomocí preventivních opatření. Zvláště 2 až 3 měsíce po operaci, tedy do úplného vyhojení operační rány, si dáváme pozor na fyzickou zátež. Například při při kašli si přidržujeme rukou stomii a její okolí, vstáváme správným způsobem přes bok a nenosíme žádné těžké předměty. Kýla také mnohdy vzniká při neplánovaném rychlém pohybu, třeba když chytáme padající předmět. Na posílení stabilizačního svalstva doporučujeme cvičit speciální cviky, o kterých vás bude informovat vaše stomasestra.

Pokud už kýla vznikla, je třeba nosit kýlní pás Stomex. Pás nasazujeme zásadně vleže! Při nasazení vestoje hrozí uskřinutí kýly. Nosíme ho při zvýšené fyzické aktivitě, nikoliv po celý den. Nepřetržité nošení by totiž vedlo k dalšímu oslabení svalů, a naopak ještě k větší náchylnosti ke zvětšení kýly.

Pokud používáte dvoudílný systém, tedy podložku a sáček s přírubou, je vhodné změnit pomůcku na dvoudílný systém adhezní Esteem SynergyTM+ bez příruby anebo jednodílný systém Esteem®+. Nošení podložky s přírubovým kroužkem totiž může způsobovat otlaky kolem stomie. S výběrem vhodné pomůcky Vám rádi poradíme a vzorky zašleme na StomaLince® Convatec 800 122 111.

Posledním řešením je operace, při které se provede plastika kýly, anebo se všije podpůrná síťka. U parastomálních kýl však dochází velmi často k recidivám.

V každém případě je na místě konzultovat komplikaci s lékařem a stomasestrou.

Navigace