Stomie

S Radimem v kondici

S Radimem v kondici je pohybový program program určený pro všechny stomiky!

...odpoví vám na všechny otázky ohledně stomiků a pohybu. Věděli jste, že i se stomií můžete vyrazit na výlet na kole nebo do bazénu? A že v boji proti parastomální kýle, nejčastější komplikaci stomiků, je nejúčinnější prevence a speciální cviky? Stomik Radim se tentokrát podělil o rady a tipy pro všechny stomiky bez rozdílu, ať už vám byla stomie vyvedena před pár dny nebo deseti lety.

Radim vám poradí:

  • co můžeme udělat pro maximální snížení rizika vzniku parastomální kýly
  • jak a kdy začít s pohybem po operaci
  • jak je to s pohybem během onkologického onemocnění
  • proč a jak je důležité posilovat pánevní dno
  • čemu se věnovat, pokud je stomie dočasná
  • jak bezpečně vstát z postele
  • na co si dávat pozor při zvedání věcí

Součástí brožury jsou návody ke cvikům, speciálně vybraných pro stomiky, kterými si zesílíte stabilizační svalstvo, zlepšíte rovnováhu a protáhnete ztuhlá místa. Všechny na míru dělané pro to, abyste se dostali zpátky na nohy a mohli se bez omezení hýbat a sportovat. Cviky naleznete i na DVD přiloženému k brožuře.

O brožuru si zavolejte na Stomalinku® ConvaTec 800 122 111.

V programu S Radimem v kondici se dozvíte, jak postupovat krok po kroku k návratu do vaší kondice.

 

Jak program vznikl?

Program byl vytvořen ve spolupráci s odborníky - stomickými sestrami, fyzioterapeuty, odborníky na cvičení, chirurgy, ale i s pacienty. Je výsledkem rozsáhlé studie společnosti Convatec z Velké Británie z roku 2016.

Proč program vznikl?

Program vychází z výzkumu Světové zdravotnické organizace WHO, který poukazuje na to, že 3,2 milionů úmrtí ročně jsou způsobeny nedostatečnou fyzickou aktivitou. Společnost ConvaTec provedla v roce 2016 rozsáhlý průzkum, který se zaměřil na to, do jaké míry jsou stomičtí pacienti v nemocnici informování o tom, jakým fyzickým aktivitám se mohou nadále věnovat.

Ukázalo se, že pouze 19% z dotazovaných stomiků obdrželo v nemocnici informace o tom, kterým aktivitám se mohou bez obav i nadále věnovat a jen 7% z nich dostalo podrobné informace o tom, který pohyb je pro ně vhodný a jak mohou pracovat na posílení středu těla.

Co dále ze studie vyplynulo je to, že stomici a ani stomické sestry nemají dostatek materiálu k tomu, aby se mohli detailněji informovat o tom, kterým pohybovým aktivitám se věnovat a utvořili si tak kompletní představu o tom, čemu a jakým způsobem se věnovat. Přitom právě fyzická aktivita dopomáhá k rychlejšímu uzdravování, hojení ran, boji proti vedlejším účinkům či boji proti parastomální kýle.

Navigace