Stomie

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem nás jako každoročně přivítalo slunečným a teplým počasím. V kombinaci s krásně zelenými stromy to byl úchvatný pohled. A stejně příjemné bylo  tradičně i setkání s Vámi. Program setkání byl obohacený zajímavou prezentací, kterou si připravily stomasestry ústecké Masarykovy nemcnice. Seznámily nás se zkušenostmi studentek zdravotní školy, které se rozhodly strávit 1 den v „kůži stomika“. Studentky si nalepily na břicho dvoudílnou stomickou pomůcku Natura a absolvovaly celý den s nasazeným a zčásti naplněným sáčkem (náplň sáčku pro ně vlastnoručně uvařila jejich profesorka). Během celého dne si zaznamenávaly tzv. Pocitový deník stomika. Konečné pocity studentek byly velmi zajímavé, např. : Po nalepení podložky a nasazení částečně naplněného sáčku jsem měla pocit, jako by na mně někdo visel a nechtěl se pustit...., pořád se musím kontrolovat......, v autobuse jsem měla strach, aby mi nekoukal sáček z bundy... a stejně koukal...,stydím se.....,nechtěla bych být stomikem,......jsem ráda, že jsem si mohla vyzkoušet pocit stomika.....hlavu vzhůru, stomici, i když to není příjemné.“ Přítomní stomici ocenili, že už na středních zdravotnických školách probíhá vzdělávání budoucích sester, z nichž se, doufejme, ty nejschopnější rozhodnou věnovat se stomikům i po ukončení studií.

Ústeckého setkání se zúčastnila i zástupkyně společnosti SCA Hygiene Products/Tena paní Michaela Hozáková, která přítomným představila sortiment inkontinenčních pomůcek a zájemcům poskytla vzorky k vyzkoušení.

Příjemným překvapením bylo vystoupení paní Štěpánky Kovaříkové, která vyzvala přítomné k založení klubu stomiků v Ústí nad Labem.

Na závěr setkání jsme vylosovali výherce bohaté tomboly. Třídenní pobyt v lázních Poděbrady pro dvě osoby vyhrál pan Rudolf, kterému výhra udělala velkou radost.

Takže za rok zase v Ústí nad Labem na shledanou!

Alice Křepínská

Navigace