Clinical Evidence
GranuFlex™
Krytí GRANUFLEX® prokazatelně podporuje hojení ran.
Krytí GRANUFLEX® je spojeno se zlepšeným hojením chronických ran v porovnání s tradičními krytími a jinými hydrokoloidními krytími.
Existuje důkaz o tom, že zlepšení stavu rány je pravděpodobnější při použití krytí GranuFlex® než při použití jiných hydrokoloidů pro léčbu dekubitů.
V prospektivní, kontrolované multicentrické klinické studii 52 pacientů se zjistilo, že:3 41 z 52 pacientů se zlepšil stav rány při použití krytí GranuFlex® v porovnání s 31 z 51 pacientů léčených krytím Tegasorb™ (hydrokoloidní krytí).
V metaanalýze náhodně kontrolovaných studií (RCT – randomized controlled trials) na hydrokoloidních okluzivních krytích v porovnání s běžnou gázou při hojení chronických ran: 4
Analýza 11 prací, které splnily inkluzivní kritéria, zjistila, že úplné hojení se vyskytlo u 51 % vředů v hydrokoloidní skupině v porovnání s 38 % v běžné skupině.
Přehled ekonomických studií v oblasti péče o rány ukázal, že krytí GranuFlex® může snížit celkové náklady na péči a je nákladově efektivní při hojení dekubitů a vředů holeně.
Studie nákladů Kerstein et al. 5 dospěla k závěru, že:
Náklady na léčbu venózního vředu, který se hojil po dobu dvanácti týdnů, byly nižší s krytími GranuFLEX® než s impregnovanými gázovými krytími.
Krytí GranuFLEX® byla při léčbě dekubitů po dobu dvanácti týdnů nákladově efektivnější než konkurenční hydrokoloidy a fyziologická gáza.
Evropský poradní orgán pro proleženiny (EPUAP – The European Pressure Ulcer Advisory Panel) a Americký poradní orgán pro proleženiny (NPUAP – The National Pressure Ulcer Advisory Panel) doporučují používání hydrokoloidů k management hojení dekubitů.
Kategorie/Stupeň 1: Neporušená kůže s přetrvávajícím začervenáním lokalizované oblasti, obvykle nad výčnělkem kosti. Tmavě pigmentované místo nemusí viditelně blednout; jeho barva se může od okolí lišit.
„Zvažte použití hydrokoloidních krytí na ochranu oblastí těla vystavených riziku poranění. (Síla důkazu = C)“
Kategorie/Stupeň 2: Povrchové poškození kůže se projeví jako povrchový vřed s červenou/růžovou spodinou rány, bez povlaku. Mohou se rovněž objevit neporušené anebo otevřené/prasknuté tekutinou naplněné puchýře.
„Používejte hydrokoloidní krytí při dekubitech kategorie/stadia II. na těle v místech, kde se nebudou mačkat anebo odlepovat. (Síla důkazu = B)“
a Tegasorb™ je ochranná známka společnosti 3M.
- Cordts PR, Hanrahan LM, Rodriguez AA, Woodson J, LaMorte WW, Menzoian JO. A prospective, randomized trial of Unna's boot versus Duoderm CGF hydroactive dressing plus compression in the management of venous leg ulcers.[see comment]. Journal of Vascular Surgery. 1992 Mar;15(3):480-6.
- Hansson C. The effects of cadexomer iodine paste in the treatment of venous leg ulcers compared with hydrocolloid dressing and paraffin gauze dressing. Cadexomer Iodine Study Group. International Journal of Dermatology. 1998 May;37(5):390-6.
- Day A, Dombranski B, Farkas C, et al. Managing sacral pressure ulcers with hydrocolloid dressings: Results of a controlled clinical study. Ostomy/Wound Management. 1995; 41: 52-65.
- Singh A, Halder S, Menon GR, et al. Meta-analysis of Randomized Controlled Trials on hydrocolloid occlusive dressings versus conventional gauze dressing in the healing of chronic wounds. Asian Journal of Surgery. Vol 27, No . 4, October 2004.
- Kerstein M D, Gemmen E, Van Rijswijk L, Lyder CH, Phillips T, Xakellis G, Golden K, Harrington C. The cost and cost effectiveness of Venous and Pressure Ulcer Protocols of Care. Disease Management and Health Outcomes. 2001;9(11):651-663.
- Harding K, Cutting K, Price P. The cost-effectiveness of wound management protocols of care. Br J Nursing. 2000, (suppl) Vol 9, No. 19.
- Meaume S, Gemmen E. Cost effectiveness of wound management in France: pressure ulcers and venous leg ulcers. Journal of Wound Care. Vol 11, No. 6, June 2002.