Typy ran

Typy ran

Průvodce léčbou – pro lepší orientaci pacienta

Společnost ConvaTec Česká republika s. r. o. je odborníkem na hojení ran podle nejmodernějších metod. Spolupracuje s lékaři a zdravotnickými zařízeními. Lékařům poskytuje informace a pomoc při výběru vhodného krytí a materiálu, který léčbu rány urychlí a je maximálně komfortní i pro pacienta. Pro lékaře máme k dispozici Průvodce hojením ran, který v krátkosti poskytuje informace o tom, jaké krytí použít pro konkrétní ránu určité etiologie a typu v konkrétní fázi hojení.

Čím začíná léčba?

Určení příčiny vzniku rány
Rány, které jsou otevřené a špatně se hojí, mají různé příčiny a podle toho se určuje celkový způsob léčby. Základní rozdělení ran je toto: bércový vřed, diabetická noha, proleženina, pooperační rána, onkologická rána a popálenina. Na vznik těchto ran má vliv i věk a životní styl pacienta (kouření, hygiena, zdravá obuv).

Nastavení optimálních podmínek pro hojení – celkový způsob léčby
Je třeba nastavit celkovou léčbu příčiny (cukrovka, infekční nemoci, apod.), ale také léčbu konkrétní rány. Každá rána se hojí jinak, různí lidé mají různé reakce – např. různé typy a intenzity infekce. Důležitý je výběr způsobu léčby rány.

ConvaTec lékařům doporučuje vlhké hojení ran. Díky speciálnímu materiálu výrobků z řady Aquacel® zůstává rána ve vlhku a zároveň tento materiál vstřebává výpotek, který obsahuje odumřelé a často i infikované buňky. Tento odpad umí přeměnit v gel a udrží ho mimo dosah hojící se rány. Rána tak zůstává vlhká a není zpětně infikována vlastní nečistotou. Hojení je rychlejší a komfortnější.

Nastavení péče o samotnou ránu – výběr krytí
Je třeba nastavit celkovou léčbu příčiny (cukrovka, infekční nemoci, apod.), ale také léčbu konkrétní rány. Každá rána se hojí jinak, různí lidé mají různé reakce – např. různé typy a intenzity infekce. Důležitý je výběr způsobu léčby rány.

Výrobky řady Aquacel® respektují jednotlivé typy ran i s ohledem na jejich příčinu vzniku. Lékař může vybírat z krytí, které podporuje boj s infekcí či pouze pomáhá doléčit ránu ve vlhkém prostředí. K dispozici má krytí, které je velmi komfortní pro pacienta – lze se s ním sprchovat a je velmi dobře přilnavé, čímž se zvyšuje kvalita života pacienta. V tomto ohledu může lékař respektovat přání a potřebu pacienta. Většina našich krytí z řady Aquacel® je hrazena zdravotní pojišťovnou.

ZDE naleznete Přehled vhkého krytí od společnosti ConvaTec.

 

typy_ran

Uvedené schéma znázorňuje, jak se barva spodiny rány liší v jednotlivých stadiích hojení. S pomocí tohoto jednoduchého schématu může být snadno určeno převažující stadium rány, a tak snadněji zvoleno vhodné krytí. Je přirozené, že rána může vykazovat více než jedno stadium hojení najednou, a to je potřeba brát vždy v úvahu při výběru primárního a sekundárního krytí.