me+ recovery je pohybový program určený pro všechny stomiky!

...odpoví vám na všechny otázky ohledně stomie a pohybu. Věděli jste, že i se stomií můžete vyrazit na výlet na kole nebo do bazénu? A že v boji proti parastomální kýle, nejčastější komplikaci stomiků, je nejúčinnější prevence a speciální cviky? Přinášíme vám rady a tipy pro všechny stomiky bez rozdílu, ať už vám byla stomie vyvedena před pár dny nebo před deseti lety.

Program me+ recovery je rozdělen do tří fází dle obtížnosti:

I. Zelená fáze

II. Modrá fáze

III. Fialová fáze

me+ recovery program vám poradí:
•    co můžeme udělat pro maximální snížení rizika vzniku parastomální kýly
•    jak a kdy začít s pohybem po operaci
•    jak je to s pohybem během onkologického onemocnění
•    proč a jak je důležité posilovat pánevní dno
•    čemu se věnovat, pokud je stomie dočasná
•    jak bezpečně vstát z postele
•    na co si dávat pozor při zvedání věcí

Součástí brožury jsou návody ke cvikům, speciálně vybraných pro stomiky, kterými si zesílíte stabilizační svalstvo, zlepšíte rovnováhu a protáhnete ztuhlá místa. Všechny na míru dělané pro to, abyste se dostali zpátky na nohy a mohli se bez omezení hýbat a sportovat.

V programu me+ recovery se dozvíte, jak postupovat krok po kroku k návratu do vaší kondice.

Jak program vznikl?

Program byl vytvořen ve spolupráci s odborníky - stomickými sestrami, fyzioterapeuty, odborníky na cvičení, chirurgy, ale i s pacienty. Je výsledkem rozsáhlé studie společnosti Convatec z Velké Británie z roku 2016.


Proč program vznikl?

Program vychází z výzkumu Světové zdravotnické organizace WHO, který poukazuje na to, že 3,2 milionů úmrtí ročně jsou způsobeny nedostatečnou fyzickou aktivitou. Společnost Convatec provedla v roce 2016 rozsáhlý průzkum, který se zaměřil na to, do jaké míry jsou stomičtí pacienti v nemocnici informování o tom, jakým fyzickým aktivitám se mohou nadále věnovat.

Ukázalo se, že pouze 19 % z dotazovaných stomiků obdrželo v nemocnici informace o tom, kterým aktivitám se mohou bez obav i nadále věnovat a jen 7 % z nich dostalo podrobné informace o tom, který pohyb je pro ně vhodný a jak mohou pracovat na posílení středu těla.

Co dále ze studie vyplynulo je to, že stomici a ani stomické sestry nemají dostatek materiálu k tomu, aby se mohli detailněji informovat o tom, kterým pohybovým aktivitám se věnovat a utvořili si tak kompletní představu o tom, čemu a jakým způsobem se věnovat. Přitom právě fyzická aktivita dopomáhá k rychlejšímu uzdravování, hojení ran, boji proti vedlejším účinkům či boji proti parastomální kýle.