web banner regulace reklamy

Návrat do běžného života po operaci

Prvních pár týdnů po operaci s vyvedením stomie si zvykáte na novou situaci, tedy na život se stomií. Po tento čas vám může vyvstat spoustu otázek o tom, jak teď budete žít. Vězte, že všechny tyto pocity jsou zcela normální. Jste postaveni do zcela nové situace. Uvidíte ale, že časem se všechny tyto obavy rozplynou.

Níže najdete   nejčastěji kladené otázky ohledně života se stomií. Pokud byste měli další dotazy, rádi vám je zodpovíme na naší bezplatné Stomalince® 800 122 111.

Jak se připravit na návrat domů?

Výměna pomůcek a ošetřování stomie se provádí nejpohodlněji v koupelně, ale je užitečné, aby byla nacvičena i na WC, zvláště u těch, kteří se po propuštění z nemocnice chtějí vrátit zpět do zaměstnání. Jde-li o koupelnu, je nejlepší mít   pomůcky shromážděné na jednom místě tak, aby nebylo nutné stále odbíhat. Nejlépe poslouží polička nebo skříňka. Než získáte praxi a jistotu v lepení pomůcky,   připevněte si na dveře koupelny velké zrcadlo. Pokud tyto možnosti nemáte, pořiďte si alespoň   stolní zvětšovací zrcadlo se stojanem. Nepostradatelné je také kvalitní osvětlení a věšák na šaty. Budete-li potřebovat jakoukoliv radu, vždy se může poradit se svou stomasestrou nebo zavolat na Stomalinku® Convatec 800 122 111, pro volajícího zdarma. Pracovnice na Stomalince® najde vhodné řešení.

Mohou po návratu z nemocnice nastat nějaké komplikace?

Je obvyklé, že se stomie   po několika týdnech, tj. po úplném zhojení, trochu zmenší. Výjimečně však může dojít i k   zúžení a vtažení vývodu. Zúžení čili   stenóza vývodu znamená, že otvor vývodu se   postupně silně zmenšuje. Tím se narušuje vyprazdňování. Mírné zúžení zpravidla nepřekáží ve funkci stomie, je-li alespoň pro malík průchodná. Po poradě s lékařem a stomasestrou tomu mohou stomici zabránit v průběhu prvních 3 týdnů pravidelným denním roztahováním ústí stomie. Později 2x týdně, pokud tento postup lékař nezmění. Roztahování si můžete velmi snadno provádět také šetrnými domácími dilatátory nebo svým prstem.   Zde si můžete přečíst o případných nejčastějších komplikacích.

Jak často měnit stomickou pomůcku?

Záleží na typu stomie, na tuhosti stolice a také na tom, jakou pomůcku používáte (zda jednodílný či dvoudílný systém). Obecně platí, že:

Používáte-li jednodílný uzavřený sáček, mění se 2x denně.

Používáte-li jednodílný výpustný sáček, mění se 1x denně. Obsah sáčku však můžete několikrát za den vypustit (sáček by se měl vypustit, když je z 1/3 plný).

Používáte-li dvoudílný systém a máte   uzavřený sáček, měníte jen sáček 2x denně. Podložku můžete mít na těle 2-3 dny.

Používáte-li dvoudílný systém a máte   výpustný sáček, měníte sáček 1x denně. Podložku můžete mít na těle 2-3 dny.

Urostomický jednodílný systém se mění 1x denně. U dvoudílného systému měníme sáček také 1x denně, přičemž podložku můžeme mít na těle 2 dny.

Tomu odpovídají i limity stomických pomůcek (naleznete níže)  - pokud je vše v pořádku a se stomií nejsou žádné komplikace, výměna v takovéto frekvenci je naprosto dostuačující a púomůcky jsou plně hrazeny pojišťovnou. Pokud máte se stomií komplikace (pomůcka podtéká, nedrží, apod.), je na čase uvažovat nad změnou stomické pomůcky. Pomůcka, která nám vyhovala v nemocnici anebo po operaci, už nemusí například za rok, ale i za 10 let vyhovovat. Okolí stomie se mění a je třeba tomu pomůcku přizpůsobit. O vhodnosti stomické pomůcky se poradťe se svou stomickou sestrou či zavolejte na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111, rádi zašleme vzorek na vyzkoušení.

Důležitý je i správný postup při aplikaci stomické pomůcky. Ten naleznete ve videu níže. K dispozici jsou i edukační videa, jak správně postuppovat při aplikaci všech jednotlivých pomůcek, které nabízíme (jak jednondílný, tak dvoudílný systém). Pustit si je můžete   ZDE.

 

Jsou stomické pomůcky hrazeny pojišťovnou?

Všechny pomůcky Convatec, které zde byly popsány, jsou plně hrazeny VZP i jinými zdravotními pojišťovnami. Limity stanovené pojišťovnami naleznete uvedené níže.

Jaké jsou měsíční limity pro předpis pomůcek?

Limity se liší podle druhu stomie a podle typu systému, který používáte (aktuální limity od 1. 12. 2019).

Kolostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na   10 kusů   (max. 3000,- Kč) podložek a   60 ks  (max. 4000,- Kč) uzavřených sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na   60 ks (max. 7500,- Kč).

Ileostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na   15 kusů   (max. 4500,- Kč) podložek a   30 ks  (max. 9000,- Kč) výpustných sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na   30 ks (max. 8500,- Kč) výpustných sáčků.

Urostomik, používající dvoudílný systém, má nárok na   15 kusů   (max. 4500,- Kč) podložek a   30 ks  (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na   30 ks (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků. K tomu má nárok na   15ks nočních urostomických sáčků.

Kde mohu sehnat vaše pomůcky?

Například ve výdejnách zdravotnických potřeb   „U Radima“, které sídlí v Praze 3 ve Vinohradské ulici č. 60 a v Ostravě v ulici Českobratrské č. 63. Dále je možné pomůcky objednat přes   Zásilkovou službu   nebo v lékárnách či výdejnách zdravotnických potřeb.

Mám zájem o více informací o pomůckách. Kdo mi poradí?

Pokud zavoláte na   bezplatnou Stomalinku® 800 122 111, můžete konzultovat Váš problém s kvalifikovanou osobou. Můžeme také Vám nebo Vašemu ošetřujícímu lékaři poslat bezplatně informační materiály.

Chtěl/a bych si objednávat pomůcky přímo z vaší pražské zásilkové služby. Jak to mám udělat?

Stačí, pokud pošlete řádně   vyplněné a lékařem potvrzené poukazy na adresu:
ConvaTec Česká republika s.r.o.
Olivova 4/2096
110 00 Praha 1

Objednané pomůcky vám   budou zaslány zdarma diskrétně zabalené do 3 pracovních dnů  službou DPD na vaši adresu.

Vím, že vydáváte časopis pro stomiky „Radim“. Co mám udělat, abyste mi ho bezplatně zasílali?

Stačí zavolat na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111. Zašleme vám přihlášku do Radima a po jejím vyplnění vám budeme časopis bezplatně dvakrát ročně zasílat na vaši adresu. Případně můžete i vyplnit online formulář.

Podtéká mi pomůcka. Čím je to způsobené a co mám dělat?

Příčin, proč podložka dobře nedrží, může být mnoho a je vždy potřeba individuálně posoudit situaci. Níže přinášíme základní přehled. Další informace jsou pro vás dostupné i   ZDE

  • Nesprávný výběr pomůcky. Například na vpadlé stomie není vhodné používat klasické podložky, ale zvolit například konvexní pomůcku, která je pro tyto stomie přímo určena. Podrobnější informace o stomických pomůckách naleznete   ZDE.
  • Nesprávné používání pomůcky nebo nesprávné ošetřování pokožky. Například používání ředidel na odstraňování podložky nebo promazávání pokožky mastným krémem před nasazením podložky.
  • Nesprávné používání nebo nepoužívání příslušenství. Každý výrobek z oblasti příslušenství pro ošetřování stomií má svoji funkci, a pokud je správně používán, slouží ke snadnější, rychlejší a bezpečnější manipulaci s pomůckami. Správná péče o kůži v okolí stomie a zároveň používání příslušenství zvyšuje přilnavost pomůcky. Platí, že pouze na zdravé kůži může pomůcka dobře držet. Přečtěte si   ZDE, jak správně postupovat při výměně pomůcky a při ošetřování pokožky v okolí stomie. Pustit si můžete i   VIDEO se správným postupem aplikace stomické pomůcky:

video CZ

Pokud se vám zdá, že vše děláte správně, a přesto pomůcka nedrží,   domluvte si konzultaci se svou stomasestrou, případně lékařem.   Nejste-li v péči stomické sestry, můžete navštívit i jedno z našich   stomických center. Pro sjednání schůzky zavolejte na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111 a my Vám sjednáme schůzku.

V oblasti stomie se mi vytvořila břišní kýla a pomůcky mi špatně drží.

Pokud jste již tuto problematiku konzultovali s lékařem a dozvěděli jste se, že vám není možné kýlu operativně odstranit, je dobré používat   kýlní pás.   Je k dostání ve zdravotnických potřebách pod názvem Stomex. U tohoto kýlního pásu je již pamatováno na uživatele stomických pomůcek - máte možnost v   libovolném místě vystřihnout otvor, kudy protáhnete sáček. Vhodná je i dvoudílná pomůck  a   Natura™ s harmonikovým kroužkem

Bude z mého sáčku cítit zápach?

Moderní stomické pomůcky obsahují   filtr, který výrazně eliminuje zápach a nafukování sáčku (nezapomeňte jej však před koupáním či sprchováním   přelepit filtr přelepkou, která je součástí každého balení stomických pomůcek). Důležitá je také   správná strava. Po čase sami vypozorujete, které potraviny vás více nadýmají, či vám nedělají jakkoliv dobře. Tipy na stravování naleznete   ZDE.

V současné době existují i spolehlivé   pohlcovače pachu, vyvinuté speciálně pro stomiky. Užívat je můžete buď ve formě spreje, anebo olejíčku. Více o pohlcovačích pachů se dozvíte   ZDE.

Kdy budu opět fit?

Délka rekonvalescence je individuální. Závisí na mnoha faktorech, zejména na   druhu onemocnění a průběhu operace. I když všechno nepůjde tak, jak byste si přáli, buďte trpěliví, určitý čas je vždy třeba a postupně se vše zlepší. Pro zlepšení fyzické kondice doporučujeme speciální cvičební program pro stomiky   me+ recovery S Radimem v kondici. Pravidelně také pořádáme online lekce cvičení pro stomiky, více v   sekci webináře.

Budu moci dále pracovat?

Mnoho stomiků se po   rekonvalescenci vrací do svého zaměstnání. Pokud však práce vyžaduje zvýšenou fyzickou námahu, jako např. zvedání předmětů, bude nutné přejít na lehčí práci.

Budu moci opět chodit do společnosti?

Není důvod, proč by stomik nemohl jít opět brzy na návštěvu, do divadla, do restaurace nebo třeba tancovat. Záleží jen na tom, jak rychle získá opět svou sebedůvěru. Dnešní moderní pomůcky jsou bezpečné a diskrétní, takže můžete být bez obav.

Budu moct i nadále sportovat?

I po operaci můžete   nadále zůstat aktivní, stomie vám v tom bránit nikterak nebude. Pokud jste se aktivnímu pohybu před operací nevěnovali, je ten pravý čas začít! Convatec nabízí unikátní cvičební program pro všechny stomiky   me+ recovery (S Radimem v kondici).   Začněte se správnému pohybu věnovat už po operaci, uvidíte, že se vám to vrátí! Se stomií můžete jezdit na kole, lyžovat, plavat, nebo se i potápět. Jak jsme již zmínili výše, každý měsíc pořádáme   online lekce cvičení pro stomiky.

Mohu se koupat, sprchovat a chodit plavat?

Ano! Není důvod vyhýbat se vodě jen kvůli stomii. Při koupání nebo sprchování se používá sáček jako normálně. Nezapomeňte však filtr na sáčku   přelepit samolepkou (jsou v každém balení). Filtr by se totiž vlhkem znehodnotil. Po koupání či sprchování opět přelepku z filtru sundejte. Ideálním pomocníkem při koupání a plavání jsou vyrovnávací pásky   Varimate, které zvyšují fixaci pomůcky a zároveň jsou voděodolné.

Nebo je možné sáček před sprchováním sejmout a osprchovat i stomii, odstraní se tím zbytky stolice, které mohou ulpět na přírubovém kroužku. Půjdete-li plavat, můžete si nechat sáček jako obvykle, nebo můžete použít minisáček či krytku.

Budu moci pít alkohol?

Doporučujeme poradit se s lékařem, neboť nejde jen o stomii, ale i o základní onemocnění nebo pokračující léčbu. Co se týče stomie, nějaká ta sklenička nemůže uškodit. Vliv alkoholu bude stejný jako dříve. Větší množství piva může způsobit   průjem, šumivé nápoje mohou způsobit plyny. Přemíra alkoholu může zamotat hlavu, aniž by to mělo vliv na stomii.