Diabetická noha

Typy ran

Syndrom diabetické nohy je stav, při kterém jsou postiženy cévy a nervy dolních končetin – jako důsledek diabetického onemocnění. Kvůli postižení cév a nervů dochází ke vzniku chorobných procesů, nejčastěji k různým vředům na chodidle nohy nebo na prstech nohy. Ty se mohou rozvinout až do gangrény.

Hlavní příčinou je nezánětlivé onemocnění nervových vláken, kterým diabetici trpí velmi často. Nejčastějšími příznaky této neuropatie jsou: ztráta vnímání bolesti, dotyku, tepla, chladu a vibrací. Porucha vnímání bolesti a doteku je příčinou vzniku různých otlaků a porušení tkáně.

Kvůli chorobným změnám v cévním systému dolních končetin, které vedou ke špatnému prokrvení tkáně (ischemie nohy), pak z otlaků vznikají vředy, které se špatně hojí. V důsledku dlouhodobě špatně vyživované a okysličované tkáně se tvoří defekt – gangréna (odumírání tkáně).

V důsledku neuropatických změn se vředy zpravidla vytvoří v místech maximálního tlaku na chodidle. Vředy vznikající na podkladě nedostatečného prokrvování tkáně se naopak tvoří nejčastěji na prstech a hraně nohy. Důležitým rozlišovacím znakem je rovněž skutečnost, že neuropatické vředy nebolí, kdežto ischemické jsou velmi bolestivé.
Léčba syndromu diabetické nohy

Léčba syndromu diabetické nohy

Léčbu diabetické nohy vždy konzultujte s lékařem. Primárně je vždy třeba léčit samotné onemocnění, diabetes. Lékař také pacientovi pomáhá při prevenci vzniku chorobných procesů diabetické nohy. Je třeba maximálně dbát na kvalitní obuv, která netlačí na chodidlo.

Cílem léčby už vzniklé rány je zajistit její rychlé zahojení a omezit infekci. K tomu může maximálně pomoci terapie vlhkého hojení rány. Speciální krytí udrží ránu ve vlhku, zabrání šíření infekce a podporuje granulaci a epitelizaci rány.

Ale i při maximálním dodržování preventivních opatření může dojít k drobným oděrkám a poraněním. Ty je třeba ihned vydezinfikovat a ošetřit speciálním krytím, které usnadňuje hojení rány a v zárodku zastaví její rozvoj. Proto diabetikům doporučujeme mít doma pro takový případ k dispozici vhodné krytí (např.: Aquacel™Foam).

Doporučujeme:
Aquacel™Ag Foam a Aquacel™ Foam

Díky tomuto krytí je léčba kratší, méně bolestivá, převazy jsou za delší dobu. Jste schopni si ošetřit rány komfortně v domácím prostředí. S tímto krytím se můžete i sprchovat. Na ráně jej můžete mít až 7 dní. Vyžádejte si krytí Aquacel™ u svého lékaře.