Bércové vředy

Typy ran

Bércový vřed je název pro chronickou a dlouhodobou otevřenou ránu. Léčba je náročná a vyžaduje aktivní přístup pacienta doprovázený trpělivostí a kázní. Bércový vřed se dá definovat jako defekt kůže, který je charakteristický rozkladem tkáně a jejím odumřením – nekrózou. Příčinou jsou žilní, tepenné či smíšené potíže.

Žilní (venózní) vředy jsou nejčastějším typem vředů. Důvodem je chronická žilní nedostatečnost (insuficience – hromadění žilní krve v dolních končetinách). Kvůli tomu se hromadí tekutina v podkoží, vznikají otoky kolem kotníků, kůže má rezavohnědé zabarvení na bércích, ztenčuje se a pokrývá se suchými šupinkami. Vředy jsou mělké a mokvají.

Vředy tepenné (arteriální) vznikají při onemocnění arteriálního systému dolních končetin (při zúžení nebo závěru tepen). Tyto vředy jsou nejčastěji umístěny spíše na prstech a na patě a jsou spíše hluboké. Tento typ vředu se vyvíjí postupně, nejdříve místo zarudne nebo se na něm vytvoří nehojící se stroupek, z kterého potom vzniká samotný vřed.

 

Vznik bércového vředu

Příznaky začínají zhoršením kvality kůže. Kůže se ztenčuje a vysychá nebo naopak může být prosáklá a zmokvalá. Bércové vředy se často vyvinou z malého poranění, škrábnutí nebo oděrky, která se dlouhou dobu nechce zhojit. Nejprve na kůži pozorujeme zarudlou skvrnku. Skvrnka se zvětšuje a ze středu osychá. Postupem času se na ní může utvořit stroupek. Stroupek praská a otvírá se rána, která zasahuje do podkoží. Pokud se do rány dostane infekce, začne silně zapáchat.

Léčba bércového vředu 

Léčbu vždy konzultujte s lékařem. Přestože hojení může maximálně ovlivnit pacient sám změnou životního stylu, bez lékaře si neporadí!

Lékař určí přesnou příčinu vzniku bércového vředu a může tak léčit nejen samotnou ránu, ale i hlubší příčinu (žilní či tepenné onemocnění).

Cílem léčby je zhojit ránu tak, aby nebyla infikovaná a nezvětšovala se. K tomu může maximálně pomoci terapie vlhkého hojení rány. Speciální krytí udrží ránu ve vlhku, zabrání šíření infekce a podporuje granulaci a epitelizaci rány. Menší rány si může převazovat pacient sám doma a díky komfortnímu krytí lze zachovat kvalitu života (dobrý pohyb, možnost sprchování).

Doporučujeme:
Aquacel Ag Foam a Aquacel™ Foam

Díky tomuto krytí je léčba kratší, méně bolestivá, s převazy za delší dobu. Jste schopni si ošetřit bércové vředy komfortně v domácím prostředí. S tímto krytím se můžete i sprchovat. Na ráně jej můžete mít až 7 dní. Vyžádejte si krytí Aquacel™ u svého lékaře.

bércák před.jpg
bércák s krytím.jpg
bércák po léčbě.jpg