Jak vypadá stomie?

Child descending colostomy

Stomie má červené zbarvení a je měkká na dotyk. Může být kulatá či oválná, vyčnívající nad stěnu břišní anebo v její úrovni.
Je tvořena stejným typem tkáně, jakým je tvořena sliznice v ústní dutině. Má velmi dobré prokrvení a může se tedy stát, že při výměně pomůcek mírně zakrvácí.
Některé potraviny jako například červená řepa či zelí mohou stolici zbarvit, není to nic neobvyklého. Pokud by stolice vašeho dítěte byla příliš světlá či tmavá, anebo s v ní objevila krev, obraťte se co nejdříve na vašeho lékaře.

 

Můžu po operaci chovat a objímat svoje dítě?

Pokud dětský lékař neurčí jinak kvůli specifickým problémům, určitě se nemáte čeho obávat. Vaše dítě můžete držet a objímat tak, jak jste byli zvyklí. Dítě si může hrát s kamarády i rodinou tak, jako před operací. Jediné případné omezení může nastat při kontaktních sportech jako například fotbal, rugby anebo box. Nárazy a údery při sportu mohou poškodit stomii, tudíž je nedoporučujeme. Lékař vás obeznámí s veškerými omezeními.

Můžu svému dítěti nějak ublížit tím, že se dotknu jeho stomie?

Vývod stomie nemá žádné nervové zakončení, skrz které by dítě mohlo pociťovat bolest či dotyky. První dny po operaci bude bříško vašeho dítěte ještě rozbolavělé a citlivé, protože dochází k hojení rány. Vše ale časem ustoupí, a vaše dítě bude moct dělat vše, na co si vzpomene, včetně plazení se po bříšku.

Změní se po operaci vzhled stomie?

Po operaci je stomie ještě nateklá a zvětšená. Postupně se tedy bude zmenšovat a může i měnit svůj tvar, čemuž je třeba uzpůsobit i otvor, který vystřihujete u stomické pomůcky. Mějte na paměti, že tak, jak roste vaše dítě, tak roste i jeho stomie. Bude tedy třeba uzpůsobovat velikost pomůcky a případně i stomický systém aktuálním potřebám.

Kdy vyprázdnit stomický sáček?

Stomický sáček se vyprazdňuje vždy, když je z 1/3 plný. Předejdeme tak těžší váze sáčku či jeho odlepení. Výpust je důležité řádně očistit, aby nedocházelo k potřísnění oblečení anebo k zápachu. Vždy se zároveň ujistěte, že výpust netlačí na pokožku vašeho dítěte.

Po jaké době je potřeba sáček vyměnit?

Jednodílný výpustný anebo urostomický sáček se vyměňuje jednou za den. U dvoudílného systému zůstává podložka na těle 2-3 dny a mění se pouze sáček. Je dobré vědět, že před jídlem anebo kojením je aktivita stomie pomalejší a je tedy ten nejvhodnější čas vyměnit pomůcku.
Pokud si všimnete podtékání pomůcky, ihned ji vyměňte, aby nedošlo k podráždění kůže.

Kdy si moje dítě může začít měnit sáček samo?

Dejte tomu volný průběh, nechejte dítě, ať vám s výměnou pomůcky pomáhá a sami časem poznáte, když už to zvládne samo. Dbejte přitom i na to, aby si vaše dítě po výměně vždy umylo ruce mýdlem.
Chodí-li vaše dítě už do školy, ujistěte se, že učitel ví, jak o stomii pečovat. Zároveň mu s sebou do školy vždy přichystejte i náhradní pomůcky a oblečení.

Mohu dítě koupat anebo sprchovat bez sáčku?

Dítě můžete koupat i sprchovat bez sáčku, stomii to nikterak neublíží. Většina rodičů však upřednostňuje koupání se sáčkem, protože nikdy neví, kdy bude stolice anebo moč ze stomie odcházet.

Nezapomeňte, že stomii je potřeba omývat prostředky přímo k tomu určenými. Běžné mýdlo či sprchový gel na bázi oleje mohou narušit přilnavost pomůcky a ta se pak může začít odlepovat. Před aplikací nové pomůcky se ujistěte, že je kůže v okolí stomie čistá a suchá.

Jak mohu oblékat svoje dítě?

Dnešní stomické pomůcky jsou velmi diskrétní a nejsou pod většinou oblečení téměř vidět. Je možné je nosit pod spodním prádlem či plenkami, ale i na nich. Ujistěte se však, zda stomii nic neškrtí. Praktický může být i jednodílný oděv, díky kterému nebude mít vaše dítě tendenci si na sáček sahat a hrát si s ním.

Může dojít k dehydrataci dítěte?

K dehydrataci u dítěte se stomií může dojít například při chřipce, průjmu anebo zvracení. Kontaktujte vašeho lékaře v případě, že se u vašeho dítěte objeví známky dehydratace jako například:

  • Snížení vylučování moči
  • Odmítání tekutin
  • Sucho v ústech
  • Menší fyzická aktivita či spavost

 

Co způsobuje podráždění kůže kolem stomie?

Podráždění kůže může být způsobeno močí anebo stolicí, která podtéká pod pomůckou a přichází tak do kontaktu s kůží. Je potřeba dbát na to, aby vystřižený otvor nebyl příliš velký, tedy aby nebyla zvolena nevhodná velikost pomůcky. Vždy je potřeba vystřihnout otvor co nejpřesněji podle velikosti a tvaru stomie. 

Mohou některé potraviny ovlivnit stolici dítěte?

Ano, mohou. Například sýry, brambory, chléb, banány či arašídové máslo mohou stolici zahušťovat. Po jiných je naopak řídká, například po kořeněných jídlech či ovocných džusech. Některé potraviny způsobují zabarvení stolice – např. červené zelí či červená řepa.  

Co je to blokáda střev?

Blokáda střev vzniká, pokud se potrava špatně tráví (pravděpodobnější je výskyt u ileostomiků, tenké střevo je užší než tlusté střevo). Těžko stravitelná jídla se mohou nahromadit a zablokovat tak průchod stolice. Je tedy velmi důležité, aby dítě vždy potravu řádně rozžvýkalo a pilo dostatek tekutin.

Mezi jídla, které mohou způsobit zácpu, patří například kukuřice, popcorn, celer, sušené ovoce, citrusy, semínka a ořechy, slupky ovoce, hrášek, ale také uzeniny se slupkou.

Jaké jsou příznaky blokády střev:

  • Křeče a bolesti břicha
  • Zvětšení objemu bříška anebo otok stomie
  • Žádná anebo velmi málo stolice  v posledních 4 hodinách
  • Zvracení a nevolnost
  • Nepřijímání potravy a nápojů
  • Podrážděnost
Co způsobuje plynatost?

Plynatost může být způsobena například polykáním vzduchu při pláči, dumláním dudlíku, ale i potím brčkem nebo požíváním některých potravin jako je například zelí, kapusta, fazole, kedlubna anebo i sycené nápoje.

Když je sáček plný plynů, může se „nadzvihnout“ od kůže a podtéct. V současné době jsou však sáčky vybaveny filtrem, který pomáhá uvolňování plynů a navíc minimalizuje zápach.

Jak si poradit s průjmem?

S největší pravděpodobností už v nemocnici vypozorujete pravidelnost stolice vašeho dítěte, což vám může pomoci v případě průjmu. Pokud budete mít podezření, že má vaše dítě průjem, kontaktujte vašeho lékaře. Ten se váš může zeptat na několik otázek, které mu pomohou diagnostikovat případný průjem. Jako například:

  • Je stolice více řídká?
  • Musíte sáček vyprazdňovat častěji než obvykle?
  • Vykazuje vaše dítě jiné příznaky choroby či dehydratace?

Lékař vám pomůže při jakémkoliv problému s průjmem a pomůže vašem dítěti, aby se opět cítilo dobře.