Příprava na operaci

Rozumíme, že samotná operace ve vás může vyvolávat smíšené pocity, které nejsou příjemné. Jsme tady od toho, abychom vám pomohli se na ni co nejlépe připravit.

Pokud váš aktuální zdravotní stav anebo zranění brání správnému fungování vašich střev anebo močového měchýře, a čeká vás operace, při které vám bude vyvedena stomie, tak vězte, že v tom nejste sami. Věděli jste, že na celém světe existuje 1,3 milionu lidí napříč všemi věkovými kategoriemi, kteří mají stomii?1. V České republice je v současné době něco mezi 12 000 – 15 000 stomiků.

Období kolem operace může být velmi náročné, jak pro vás, tak pro vaše blízké. Pokud budete zcela srozumeni s důvody, proč vám bude vyvedena stomie, pomůže vám to se následně přizpůsobit nové situaci. Je tedy důležité, abyste ještě před operací znali odpovědi na všechny vaše otázky. Nebojte se tedy na cokoliv zeptat, ať už vašeho ošetřujícího lékaře, stomické sestry anebo nás na bezplatné Stomalince® 800 122 111, jsme tady pro vás každý všední den od 8 do 16hod.

Důležité je vědět, že na to nejste sami. Svěřte se někomu, kdo je vám blízký. Je příjemné vědět, že tu je někdo, kdo zná vaši situaci, má pro ni pochopení a je tu pro vás. Navíc mít někoho blízkého, který vás bude podporovat a zajímat se o vás vždy dodá sílu se se vším lépe vypořádat.

Přečtěte si níže základní informace o stomiiích a další důležité informace, například o tom, co vás čeká na předoperačním vyšetření, a také v nemocnici před a po operaci.