Pochopení vašich pocitů po operaci

Život se stomií bude trochu jiný. První dny a týdny po operaci se mohou dostavit smíšené pocity, ať už pozitivní či negativní. Můžete se cítit zmatení, můžete cítit smutek, hněv, ale i úlevu či radost. Všechny tyto pocity jsou zcela normální a máte na ně plný nárok. Vězte, že ty negativní se budou vytrácet postupem času, jak si budete zvykat na život se stomií.

Přinášíme vám pár rad, jak toto období lépe zvládnout:

  • Buďte trpěliví a nebuďte na sebe příliš tvrdí. Některé dny mohou být horší a některé naopak lepší. Časem se však opět začnete cítit sami sebou.

 

  • Hovořte o svých pocitech. Ať už se zdravotním profesionálem, tak s někým, kdo je vám blízký. Svěřujte se s tím, co cítíte a uvidíte, že se díky tomu budete cítit lépe. Sdílená starost je poloviční starost. Pokud by však negativní pocity a myšlenky přetrvávaly i nadále, nebojte se poradit s odborníkem, je to zcela běžné a nemusíte se za to stydět.

 

  • Choďte do společnosti a zůstaňte aktivní. Ve společnosti přijdete na jiné myšlenky a časem sami uvidíte, že můžete žít život, který jste žili i před vyvedením stomie.

 

  • Věnujte se svým koníčkům anebo si najděte nové. Pomůže vám to „dobít“ energii a je to skvělý recept na zahánění negativních myšlenek.

 

  • Stanovujte si malé cíle. Radost z jejich dosažení budete mít nejen vy, ale i vaši blízcí.

 

  • Vzdělávejte se v oblasti stomií! Čím více toho budete vědět, tím méně vás pak cokoliv překvapí a budete si umět poradit. Nezapomeňte však, že i my jsme tu od toho, abychom vám kdykoliv poradili. Zavolejte na naší bezplatnou Stomalinku® 800 122 111, rádi s vámi probereme vaše otázky.

 

  • Užitečné informace se dozvíte i na regionálních klubech stomiků. Potkejte se s někým, kdo zná vaši situaci! Seznam klubů stomiků naleznete zde.

Přečtětě si databázi nejčastěji kladených dotazů, možná v ní najdete odpověď na Vaši otázku.

A jedno krátké shrnutí:
Stomie není nemoc, je to výsledek operace, který má za cíl vám usnadnit život!