web banner regulace reklamy

Návrat do běžného života po operaci

Prvních pár týdnů po operaci si zvykáte na novou situaci, tedy na život se stomií. Po tento čas vám může vyvstat spoustu otázek o tom, jak teď budete žít. Vězte, že všechny tyto pocity jsou zcela normální. Jste postaveni do zcela nové situace. Uvidíte ale, že časem se všechny tyto obavy rozplynou.

Níže najdete nejčastěji kladené otázky ohledně života se stomií. Pokud byste měli další dotazy, rádi vám je zodpovíme na naší bezplatné Stomalince® 800 122 111.

Jak se připravit na návrat domů?

Výměna pomůcek a ošetřování stomie se provádí nejpohodlněji v koupelně, ale je užitečné, aby byla nacvičena i na WC, zvláště u těch, kteří se po propuštění z nemocnice chtějí vrátit zpět do zaměstnání. Jde-li o koupelnu, je nejlepší mít pomůcky shromážděné na jednom místě tak, aby nebylo nutné stále odbíhat. Nejlépe poslouží polička nebo skříňka. Než získáte praxi a jistotu v lepení pomůcky, připevněte si na dveře koupelny velké zrcadlo. Pokud tyto možnosti nemáte, pořiďte si alespoň stolní zvětšovací zrcadlo se stojanem. Nepostradatelné je také kvalitní osvětlení a věšák na šaty. Budete-li potřebovat jakoukoliv radu, vždy se může poradit se svou stomasestrou nebo zavolat na Stomalinku® ConvaTec 800 122 111, pro volajícího zdarma. Pracovnice na Stomalince® najde vhodné řešení.

Mohou po návratu z nemocnice nastat nějaké komplikace?

Je obvyklé, že se stomie po několika týdnech, tj. po úplném zhojení, trochu zmenší. Výjimečně však může dojít i k zúžení a vtažení vývodu. Zúžení čili stenóza vývodu znamená, že otvor vývodu se postupně silně zmenšuje. Tím se narušuje vyprazdňování. Mírné zúžení zpravidla nepřekáží ve funkci stomie, je-li alespoň pro malík průchodná. Po poradě s lékařem a stomasestrou tomu mohou stomici zabránit v průběhu prvních 3 týdnů pravidelným denním roztahováním ústí stomie. Později 2x týdně, pokud tento postup lékař nezmění. Roztahování si můžete velmi snadno provádět také šetrnými domácími dilatátory nebo svým prstem. Zde si můžete přečíst o případných nejčastějších komplikacích.

Jsou stomické pomůcky hrazeny pojišťovnou?

Všechny pomůcky ConvaTec, které zde byly popsány, jsou plně hrazeny VZP i jinými zdravotními pojišťovnami. Limity stanovené pojišťovnami naleznete uvedené níže.

Jaké jsou měsíční limity pro předpis pomůcek?

Limity se liší podle druhu stomie a podle typu systému, který používáte (aktuální limity od 1. 12. 2019).

Kolostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na 10 kusů (max. 3000,- Kč) podložek a 60 ks (max. 4000,- Kč) uzavřených sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na 60 ks (max. 7500,- Kč).

Ileostomik, který používá dvoudílný systém, má nárok na 15 kusů (max. 4500,- Kč) podložek a 30 ks (max. 9000,- Kč) výpustných sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na 30 ks (max. 8500,- Kč) výpustných sáčků.

Urostomik, používající dvoudílný systém, má nárok na 15 kusů (max. 4500,- Kč) podložek a 30 ks (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků na měsíc. Pokud používá jednodílný systém, má nárok na 30 ks (max. 9000,- Kč) urostomických sáčků. K tomu má nárok na 15ks nočních urostomických sáčků.

Kde mohu sehnat vaše pomůcky?

Například ve výdejnách zdravotnických potřeb „U Radima“, které sídlí v Praze 3 ve Vinohradské ulici č. 60 a v Ostravě v ulici Českobratrské č. 63. Dále je možné pomůcky objednat přes Zásilkovou službu nebo v lékárnách či výdejnách zdravotnických potřeb.

Mám zájem o více informací o pomůckách. Kdo mi poradí?

Pokud zavoláte na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111, můžete konzultovat Váš problém s kvalifikovanou osobou. Můžeme také Vám nebo Vašemu ošetřujícímu lékaři poslat bezplatně informační materiály.

Chtěl/a bych si objednávat pomůcky přímo z vaší pražské zásilkové služby. Jak to mám udělat?

Stačí, pokud pošlete řádně vyplněné a lékařem potvrzené poukazy na adresu:
ConvaTec Česká republika s.r.o.
Olivova 4/2096
110 00 Praha 1

Objednané pomůcky vám budou zaslány zdarma diskrétně zabalené do 3 pracovních dnů  službou DPD na vaši adresu.

Vím, že vydáváte časopis pro stomiky „Radim“. Co mám udělat, abyste mi ho bezplatně zasílali?

Stačí zavolat na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111. Zašleme vám přihlášku do Radima a po jejím vyplnění vám budeme časopis bezplatně dvakrát ročně zasílat na vaši adresu. Případně můžete i vyplnit online formulář.

Podtéká mi pomůcka. Čím je to způsobené a co mám dělat?

Příčin, proč podložka dobře nedrží, může být mnoho a je vždy potřeba individuálně posoudit situaci.

  • Nesprávný výběr pomůcky. Například na vpadlé stomie není vhodné používat klasické podložky, ale zvolit například konvexní pomůcku, která je pro tyto stomie přímo určena. Podrobnější informace o stomických pomůckách naleznete zde.
  • Nesprávné používání pomůcky nebo nesprávné ošetřování pokožky. Například používání ředidel na odstraňování podložky nebo promazávání pokožky mastným krémem před nasazením podložky.
  • Nesprávné používání nebo nepoužívání příslušenství. Každý výrobek z oblasti příslušenství pro ošetřování stomií má svoji funkci, a pokud je správně používán, slouží ke snadnější, rychlejší a bezpečnější manipulaci s pomůckami. Správná péče o kůži v okolí stomie a zároveň používání příslušenství zvyšuje přilnavost pomůcky. Platí, že pouze na zdravé kůži může pomůcka dobře držet. Přečtěte si ZDE, jak správně postupovat při výměně pomůcky a při ošetřování pokožky v okolí stomie. Zde i VIDEO:video CZ

Pokud se vám zdá, že vše děláte správně, a přesto pomůcka nedrží, domluvte si konzultaci se svou stomasestrou, případně lékařem. Nejste-li v péči stomické sestry, můžete navštívit i jedno z našich stomických center. Pro sjednání schůzky zavolejte na bezplatnou Stomalinku® 800 122 111 a my Vám sjednáme schůzku.

V oblasti stomie se mi vytvořila břišní kýla a pomůcky mi špatně drží.

Pokud jste již tuto problematiku konzultovali s lékařem a dozvěděli jste se, že vám není možné kýlu operativně odstranit, je dobré používat kýlní pás. Je k dostání ve zdravotnických potřebách pod názvem Stomex. U tohoto kýlního pásu je již pamatováno na uživatele stomických pomůcek - máte možnost v libovolném místě vystřihnout otvor, kudy protáhnete sáček. Vhodná je i dvoudílná pomůcka Natura s harmonikovým kroužkem

Bude z mého sáčku cítit zápach?

Moderní stomické pomůcky obsahují filtr, který výrazně eliminuje zápach a nafukování sáčku (nezapomeňte jej však před koupáním či sprchováním přelepit filtr přelepkou, která je součástí každého balení stomických pomůcek). Důležitá je také správná strava. Po čase sami vypozorujete, které potraviny vás více nadýmají, či vám nedělají jakkoliv dobře. Tipy na stravování naleznete ZDE.

V současné době existují i spolehlivé pohlcovače pachu, vyvinuté speciálně pro stomiky. Užívat je můžete buď ve formě spreje, anebo olejíčku. Více o pohlcovačích pachů se dozvíte ZDE.

Kdy budu opět fit?

Délka rekonvalescence je individuální. Závisí na mnoha faktorech, zejména na druhu onemocnění a průběhu operace. I když všechno nepůjde tak, jak byste si přáli, buďte trpěliví, určitý čas je vždy třeba a postupně se vše zlepší. Pro zlepšení fyzické kondice doporučujeme speciální cvičební program pro stomiky S Radimem v kondici. Pravidelně také pořádáme online lekce cvičení pro stomiky, více v sekci webináře.

Budu moci dále pracovat?

Mnoho stomiků se po rekonvalescenci vrací do svého zaměstnání. Pokud však práce vyžaduje zvýšenou fyzickou námahu, jako např. zvedání předmětů, bude nutné přejít na lehčí práci.

Budu moci opět chodit do společnosti?

Není důvod, proč by stomik nemohl jít opět brzy na návštěvu, do divadla, do restaurace nebo třeba tancovat. Záleží jen na tom, jak rychle získá opět svou sebedůvěru. Dnešní moderní pomůcky jsou bezpečné a diskrétní, takže můžete být bez obav.

Budu moct i nadále sportovat?

I po operaci můžete nadále zůstat aktivní, stomie vám v tom bránit nikterak nebude. Pokud jste se aktivnímu pohybu před operací nevěnovali, je ten pravý čas začít! ConvaTec nabízí unikátní cvičební program pro všechny stomiky me+ recovery (S Radimem v kondici). Začněte se správnému pohybu věnovat už po operaci, uvidíte, že se vám to vrátí! Se stomií můžete jezdit na kole, lyžovat, plavat, nebo se i potápět.

Mohu se koupat, sprchovat a chodit plavat?

Ano! Není důvod vyhýbat se vodě jen kvůli stomii. Při koupání nebo sprchování se používá sáček jako normálně. Nezapomeňte však filtr na sáčku přelepit samolepkou (jsou v každém balení). Filtr by se totiž vlhkem znehodnotil. Po koupání či sprchování opět přelepku z filtru sundejte. Ideálním pomocníkem při koupání a plavání jsou vyrovnávací pásky Varimate®, které zvyšují fixaci pomůcky a zároveň jsou voděodolné.

Nebo je možné sáček před sprchováním sejmout a osprchovat i stomii, odstraní se tím zbytky stolice, které mohou ulpět na přírubovém kroužku. Půjdete-li plavat, můžete si nechat sáček jako obvykle, nebo můžete použít minisáček či krytku.

Budu moci pít alkohol?

Doporučujeme poradit se s lékařem, neboť nejde jen o stomii, ale i o základní onemocnění nebo pokračující léčbu. Co se týče stomie, nějaká ta sklenička nemůže uškodit. Vliv alkoholu bude stejný jako dříve. Větší množství piva může způsobit průjem, šumivé nápoje mohou způsobit plyny. Přemíra alkoholu může zamotat hlavu, aniž by to mělo vliv na stomii.