Krátce po operaci

První dny a týdny po operaci s vyvedením stomie

Během pobytu v nemocnici se budete učit, jak se správně starat o vaši stomii. Stomická sestra vám pomůže nejen s tím, jak o stomii správně pečovat, ale i s vhodným výběrem pomůcky podle vašich individuálních potřeb.

A jak lépe zvládnout návrat domů z nemocnice?

Víme, že návrat domů z nemocnice je důležitým milníkem. U někoho může tato situace vyvolávat pocit úzkosti z toho, zda vše zvládne. Je normální cítit obavy z toho, jak se vypořádat s novým životem se stomií. Pamatujte, že na to nejste sami. Svěřte se někomu blízkému, popište mu vaše pocity, ale i to, co to znamená mít stomii a jak probíhá péče o ni. Platí, že sdílená starost je poloviční starost. Uvidíte, že se vám příjemně uleví, když budete vědět, že máte v blízkosti někoho, kdo je s vaší situací obeznámen.

Dále jsme tu také my a bezplatná StomaLinka® 800 122 111, na kterou můžete zavolat s jakýmkoliv dotazem. Je zcela přirozené, že po návratu domů vás mohou napadnout ještě další otázky, na které v nemocnici nebyl prostor. Neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás.

Níže vám přinášíme několik praktických rad, jak lépe zvládnout návrat z nemocnice:

  • K důležitým krokům patří uzpůsobení domácího prostředí na život se stomií. Co to znamená? Vyhraďte si prostor pro vaše pomůcky, příslušenství, a veškeré užitečné materiály. Je velmi praktické mít vše na jednom místě. Pomůcky nevystavujte chladu ani přílišnému horku, ideální je pokojová teplota. Současně doporučujeme je nechávat v krabičkách tak, jak je obdržíte – nedojde k jejich mechanickému poškození či jinému znehodnocení, které by znemožnilo použití pomůcky.

 

  • Stomická taštička, kterou dostanete v nemocnici, by měla být vybavena malým zrcátkem, díky kterému můžete kontrolovat vaši stomii při výměně pomůcky. Praktické může být i velké zrcadlo, ať už v koupelně nebo kdekoliv jinde, kde vám bude pohodlné pomůcku vyměňovat.

 

  • Základem plnohodnotného návratu do běžného života je vyhovující a dobře držící pomůcka. Výběr správné pomůcky se někdy nemusí podařit hned na poprvé a bude potřeba zkoušet a experimentovat. V nemocnici byste měli dostat na vyzkoušení více vzorků pomůcek, abyste sami zjistili, co vám vyhovuje, a co naopak ne.

Jak poznám, že pomůcka pro mne není zcela vyhovující?

Nevhodně zvolená pomůcka může podtékat, nedrží tak dlouho, jak má, a můžou se na ní projevit alergické reakce. Může také omezovat v běžných denních aktivitách. V případě, že pomůcka drží, kůže kolem stomie je klidná, není podrážděná ani začervenalá, jste zřejmě jste našli pomůcku přesně pro vás.

Důležité je také vědět, že krátce po operaci může být stomie ještě nateklá a zvětšená, a že časem se bude postupně zmenšovat. Stomická sestra vám pomůže pomůcku správně přizpůsobit velikosti stomie.

Postupem času se stomie může měnit i v důsledku úbytku váhy či naopak přibíráním, ale například i těhotenstvím anebo cvičením. To může vést k tomu, že vám stávající pomůcky, které používáte, již nebudou vyhovovat. Zavolejte na naši StomaLinku® a proberte s námi vaší aktuální situaci, rádi vám zašleme vzorky na vyzkoušení.

Další tip: Mějte pomůcky vždy při sobě!

Ať už jdete jen na nákup či posedět s přáteli, mějte s sebou vždy pomůcku a příslušenství pro ošetření stomie pro případ, že by se stalo cokoliv neočekávaného.

Pomůcky můžete samozřejmě i různě kombinovat (v některých situacích se vám více osvědčí jednodílný systém a v některých naopak dvoudílný systém), avšak testování zcela nových pomůcek doporučujeme nechávat vždy na doma. V případě, že by pomůcka nevyhovovala, můžete ihned „zasáhnout“ a vyměnit ji v domácím prostředí. Chcete-li vyzkoušet jinou pomůcku, neváhejte si zavolat o bezplatný vzorek na StomaLinku 800 122 111 anebo vyplňte online žádost o vzorek.