Základní informace o stomii

Operace může výrazně zlepšit váš život.

Operací se odstraní (dle potřeby u konkrétního jedince) buď část tlustého střeva (kolostomie), anebo tenkého střeva (ileostomie), anebo močový měchýř (urostomie). Tyto části mohou být poškozeny tak, že nejsou schopny se zotavit samy. Byť se to zpočátku nemusí tak zdát, tak stomie je vlastně dar, který může zachránit a velmi usnadnit život nemocného.

Co je to stomie neboli vývod?

Stomií neboli vývodem se rozumí vyústění tenkého střeva, tlustého střeva anebo močovodu nad stěnu břišní. Stomie může velmi zkvalitnit život v případě zánětlivého onemocnění, anebo se jedná o zákrok zachraňující život v případě onkologického onemocnění.

Během operace vyoperuje chirurg vývod, tedy stomii, nad stěnu břišní. Stomie představuje alternativní cestu pro stolici či moč, které je potřeba dostat z těla ven. Umístění stomie závisí od typu operace, která je v konkrétní případě vyžadována.1 

Jak stomie (vývod) vypadá?

Stejně tak jako Vy, tak i každá stomie je jiná a jedinečná. Liší se velikostí a tvarem. Může být kulatá, oválná, anebo může mít i nepravidelný tvar. Zároveň může vyčnívat nad stěnu břišní, být v její úrovni, anebo může být i vpadlá.

Všechny stomie mají společné to, že by měly být lesklé, mokré a červené, podobně jako vnitřek úst. Stomie nemá žádná nervová zakončení, a proto nepřináší žádnou bolest, když se jí například dotknete. Má však hodně krevních cév a může tedy začít krvácet, když je nějakým způsobem podrážděná (například při mechanickém poranění během hygieny anebo při zacházení s pomůckami).

Nenechte se tedy tímto jevem znepokojit. Důvodem krvácení může být i špatně zvolená velikost stomické pomůcky (vystřižený otvor je příliš malý – u kolo a ileostomie by měl být otvor o 2-3mm větší, než je stomie, u urostomie pak 1-2mm).

Existuje mnoho příčin, které vedou ke stomii:²

Tato onemocnění mohou potkat skutečně každého, od novorozeněte až po seniora. Příčinami mohou být:

  • Rakovina tlustého střeva, močového měchýře anebo konečníku.
  • Zánětlivá onemocnění střev jako jsou Crohnova choroba anebo ulcerózní kolitida.
  • Dědičná onemocnění jako například Familiární adenomatózní polypóza (typ kolorektálního karcinomu).
  • Anomálie, se kterými se člověk narodí.
  • Úraz.

V závislosti na typu onemocnění dělíme stomii na dočasnou (zakládá méně často a slouží pouze k odlehčení činnosti střeva do doby jeho zhojení) a trvalou.

Existují tři základní druhy stomií: