Jak správně změřit velikost vaší stomie?

Po operaci může být vaše stomie nateklá, budete tedy potřebovat sáčky či podložky s větším průměrem. Během zotavování se po operaci se stomie bude postupně zmenšovat. Bude tedy velmi užitečné si ji pravidelně měřit, abyste věděli, jakou velikost máte.1

Podívejte se na instruktážní video, jak správně změřit velikost stomie. Pomůcku pro měření naleznete v každém balení vašich stomických pomůcek.

Pokud používáte vystřihovatelnou pomůcku, je také velmi důležité vystřihnout správnou velikost pomůcky. U kolo a ileostomie by vystřižený otvor měl být o 2-3 mm větší, než je stomie, u urostomie pak o 1-2 mm. Pokud byste vystřihli větší otvor, okolí stomie by se dostalo do kontaktu se stolicí či močí a mohlo by dojít k podráždění pokožky. Pokud byste naopak vystřihovali malý otvor, mohlo by dojít například ke krvácení ze stomie.

A jak vystřihnout správnou velikost pomůcky? Přichystali jsme pro vás edukační videa s postupem aplikace stomických pomůcek, která naleznete ZDE. V odkaze naleznete i správný postup při aplikaci tvarovatelných pomůcek, kdy otvor pro stomii nevystřihujete nůžkami, ale tvarujete prsty.