Příslušenství k ošetřování stomie

Stomické pomůcky

web banner regulace reklamy

Ptáte se, k čemu příslušenství slouží a zda je nutné ho používat? Níže si vysvětlíme, proč je jeho používání více než žádoucí, co vše nabízíme v našem portfoliu, a také jak se jednotlivé typy příslušenství používají. Je to velmi snadné a přináší nám to větší komfort a jistotu při nošení pomůcky.

Vedle výběru správné pomůcky, která usnadňuje život se stomií, je neméně důležité i používání příslušenství a s ním spojený správný postup při ošetřování stomie. Příslušenství zvyšuje přilnavost pomůcky a zároveň nám pomáhá k jejímu snadnému odstranění. Dále nám pomáhá při vyrovnání případných nerovností a při hojení kožních defektů (macerace, vyrážka, alergie, apod.) v okolí stomie.

Pro lepší orientaci v příslušenství jsme jednotlivé produkty seřadili tak, jak se při výměně pomůcky používají. Úplně dole naleznete odkazy na jednotlivé produkty.

Odstraňovače podložky
Odstraňovače jsou velmi důležitým pomocníkem při výměně pomůcky a měli bychom je používat opravdu všichni. Nejen, že nám usnadní odstranění pomůcky, zároveň slouží jako prevence před poraněním či podrážděním kůže. Pokud bychom pomůcky odstraňovali silou bez odstraňovače, mohlo by dojít například k poranění kůže, které by komplikovalo nošení pomůcky. Jeho použití nám zajistí i odstranění zbytků lepidla z pomůcky a pomůže k regeneraci pokožky. Odstraňovače podložky dělíme na dvě skupiny: Odstraňovače podložky (nabízíme na bázi oleje) a Odstraňovače podložky - silikonové.

Čisticí roztoky, čisticí pěny, tělové čisticí ubrousky

Do této skupiny patří čisticí pěna StomFoam®, která je vyvinuta speciálně pro čistění okolí stomie. Pěna je pro vás k dispozici ve dvou velikostech - 200ml a 50ml.

Pásky vyrovnávací

Vyrovnávací pásky fixují pomůcku a zároveň se přizpůsobí všem pohybům vašeho těla. Vy se tak můžete cítit ještě jistější při všem, co děláte.

Adhezivní pasty a gely
Příslušenství v této skupině slouží k vyrovnání nerovností v okolí stomie, čímž zabrání případnému podtékání pomůcky. Navíc je vyrobeno z hojivé hmoty, která si dokáže poradit s macerací, vyrážkou, alergií a dalšími kožními problémy, které mohou znesnadnit nošení pomůcky. K dispozici je Vyrovnávací pasta Stomahesive®. Více naleznete ZDE.

Těsnicí manžety

Do této skupiny patří těsnicí kroužky vyrobené z hojivé hmoty. Můžete si je vytvarovat dle potřeby a vyrovnat jimi případné nerovnosti v okolí vaší stomie.

Ochranné prostředky
Taktéž bychom je měli používat všichni jako prevenci. Nejen, že zvyšují přilnavost samotné pomůcky, díky čemuž se cítíme jistější při jejím nošení. Vytvoří nám zároveň ochrannou vrstvu – dojde-li k případnému podtečení pomůcky, nebude pokožka tak náchylná k podráždění. V této skupině nalezneme ochranný film a ochranný pudr. Veškeré informace naleznete ZDE

Deodorační prostředky
Byť pomůcky obsahují filtr, který slouží k pohlcení pachu, pro ještě větší komfort a jistotu nabízíme pohlcovače pachu StomOdor® vyvinuté speciálně pro stomiky. Jsou na přírodní bázi a spolehlivě pohltí veškerý pach. Existují ve formě spreje anebo oleje a použít se dají jak do sáčku, tak do ovzduší. 

Stomické pásky přídržné 
Do této skupiny patří přídržný pásek zvyšují pocit jistoty a bezpečí při nošení stomických pomůcek. 

Stomické břišní pásy

Do této skupiny spadá kýlní pás, který nosíme při zbýšené fyzické námaze v případě, že máme kýlu.

Zahušťovací prostředky
Do této skupiny patří zahušťovací sáčky Diamonds®, které slouží k zahuštění tekutého střevního obsahu. Jejich aplikace je velmi snadná, sáček nikterak nerozbalujeme, ale rovnou ho celý vložíme do stomického sáčku. Jakmile se zahušťovadlo dostane do styku s tekutinou, obal se rozpustí a přemění tekutinu na gel. Sáčky zároveň zabraňují podtékání, nafukování stomické pomůcky a pohlcují zápach.

Všechny tyto pomůcky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Prostudujte si správný postup ošetřování stomie krok za krokem – ZDE

Postup ošetřování stomie krok za krokem