Jak vlastě stomie vypadá? Jakou má barvu? Bude mě bolet? A komu o ní mám říct?
Přečtěte si pár základních informací o stomii, jejím vzhledu, barvě, atd. Klidně si ji i pojmenujte, věřte nebo ne, pomáhá to. Známe například oslovení „stomča“ anebo „knoflíček“. Použít můžete klidně i lidské jméno – pomůže vám to se lépe „spřátelit“ a sžít.
Důležité je si uvědomit, že stomie není nemoc. Naopak, v mnoha případech zachrání život a zároveň umožňuje žít ho mnohem kvalitněji a plnohodnotněji. Je to dar, který pomáhá. A v současné době, kdy je na trhu mnoho velmi kvalitních pomůcek, je vše opravdu o mnohem snazší.
Pomůcky jsou zároveň diskrétní, takže nikdo nepozná, že je „něco jinak“. A vzhledem k obrovskému množství střihů oděvů si každý najde, co je mu nejpohodlnější.
Komu o stomii říct?
Toto rozhodnutí je zcela na vás. Každý jsme jiný a cítíme potřebu svěřovat se v jiné míře. Vždy je ale dobré mít někoho, kdo vás bude podporovat a kdo bude vědět, co právě prožíváte. Ať už je to rodinný příslušník, přítel, anebo kdokoliv jiný. Řešit si některé věci pouze v sobě vás může vzdalovat od vašich blízkých a podporovat možné pocity, že jste „jiní“. Což ale vůbec není pravda. Vždyť i se stomií můžete chodit do práce, vychovávat děti a rodit je, sportovat, jezdit na výlety, chodit na výstavy anebo do divadla.
Svěřujte se, seznamte vašeho blízkého s tím, jak správně ošetřovat stomii a pokud je vaše operace plánovaná, vezměte si s sebou na předoperační vyšetření ještě někoho dalšího. Více hlav víc ví a více si pamatuje.
Stejně tak jako vy, tak i každá stomie je jiná a jedinečná. Liší se velikostí a tvarem. Může být kulatá, oválná, anebo může mít i nepravidelný tvar. Zároveň může vyčnívat nad stěnu břišní, být v její úrovni, anebo může být i vpadlá.
Všechny stomie mají společné to, že by měly být lesklé, mokré a červené, podobně jako vnitřek úst. Stomie nemá žádná nervová zakončení, a proto nepřináší žádnou bolest, když se jí například dotknete. Má však hodně krevních cév a může tedy začít krvácet, když je nějakým způsobem podrážděná (například při mechanickém poranění během hygieny anebo při zacházení s pomůckami).
Nenechte se tedy tímto jevem znepokojit. Důvodem krvácení může být i špatně zvolená velikost stomické pomůcky (vystřižený otvor je příliš malý – u kolo a ileostomie by měl být otvor o 2-3mm větší, než je stomie, u urostomie pak 1-2mm).
V případě, když by toto krvácení bylo dlouhodobé, určitě se obraťte na vaše lékaře anebo stomickou sestru.
Výběr té nejvhodnější stomické pomůcky pro vás závisí na typu a umístění stomie. Nezapomínejte, že krátce po operaci je vaše stomie ještě nateklá a postupem času se bude zmenšovat a vy tedy budete potřebovat pomůcku s menším průměrem.
Stejně tak se postupem let může měnit i okolí vaší stomie. I změna váhy může způsobit, že vám stávající pomůcka, se kterou jste doposud byli spokojení, přestane vyhovovat. Není to nic neobvyklého. I v tomto případě se můžete obrátit na naši Stomalinku®. Popište nám vaší situaci a my vám rádi zašleme vzorky na vyzkoušení.
- Ostomy self-management: ostomy care. Greenwich, Connecticut hospital Web site. www.greenhosp.org/dev/pe_pdf/surgery_ostomy.pdf. Accessed December 11, 2007.