Intimí život se stomií

Intimní život

To, že je vám vyvedena stomie, neznamená, že se začnete lišit od vašeho okolí, anebo že ztratíte svou roli manželky, manžela, přítelkyně, přítele, či rodiče anebo dítěte. Jste to pořád vy a nemění se nic ani na vašich vztazích, byť si tím v těžké životní situaci nemusíte být na chvíli jistí.

Je přirozené, že vám stomie, alespoň zpočátku, „překope“ vaše priority, vaše každodenní zvyklosti. Uvidíte, že až se naučíte pečovat o svoji stomii a správně ji ošetřovat, opadne z vás počáteční nervozita a bude opět více otevření aktivitám, které patří do partnerského života.

Správným klíčem k návratu do intimního života je komunikace a také důvěra. Sdílejte se svým partnerem vaše i jeho pocity. Lépe si tak porozumíte a bude si blíž. Nebudete na to sami. Buďte navzájem trpěliví a uvidíte, že opět budete schopni vést uspokojivý intimní život.

A kdy můžete se sexuálním životem opět začít?
Nedá se přesně určitě, kdy je vhodná doba, záleží totiž na mnoha faktorech, jako jsou typ onemocnění, případné přidružené onemocnění, a tak dále. Obecně se však dá říct, že délka, po jaké můžete opět začít intimně žít, je 3-12 měsíců.

Pár tipů, pomocí kterých zlepšit váš intimní život

  • Důvěra ve vztahu je vždy velmi důležitá. Čím více se budete navzájem svěřovat se svým partnerem, tím blíže si budete a snáze se vám budou překonávat těžší období. Sdílejte tedy své pocity a potřeby.
  • Jak praví stará moudrost „Způsob, jakým vidíme sami sebe, ovlivňuje to, jak nás vidí i ostatní“. Pokud je to jen trochu možné, dopřejte si po operaci volný čas pro sebe, abyste se vyrovnali se změnami, kterými právě prošlo vaše tělo. Mluvte o svých emocích s vašimi blízkými, uleví se vám a vaši blízcí budou lépe chápat to, co právě prožíváte.
  • Při intimních chvílích může dojít k mírnému krvácení ze stomie v důsledku podráždění či škrábnutí, které my ale necítíme, protože stomie nemá žádná nervová zakončení. Zkoušejte různé polohy a zjistěte, ve které se tomuto můžete předejít.
  • Pohodlná může být poloha bok po boku, stomický sáček máte na svojí straně a nepřichází tak do kontaktu s vaším partnerem.
  • Před pohlavním stykem si vyměňte sáček za nový, budete se cítit příjemněji. Použít můžete i malé sáčky, jsou diskrétnější a hodí se právě pro tyto chvíle.
  • Pokud vám není příjemné, že je sáček viditelný, použijte například spodní prádlo s vyšším pasem, dámy případně mohou nosit různé blůzky, apod.

Rady pro ženy

  • Pokud máte ileostomii a užíváte antikoncepci ve formě tabletek, možná budete muset změnit její formu – perorální antikoncepce se nemusí ve zkráceném střevě správně absorbovat. Poraďte se se svým lékařem a vhodnější formě užívání antikoncepce.

Rady pro muže

  • U některých mužů, většinou při prvním pohlavním styku po operaci, se může vyskytnout erektilní dysfunkce (nelze dosáhnout/udržet erekci anebo ejakulovat). Pravděpodobně to souvisí s právě prodělanou operací a pocitů z ní, anebo ze samotných obav, jak to bude s intimním životem po operaci. Pokud tyto problémy nastanou, neváhejte se obrátit na vašeho zdravotního profesionála, zcela jistě naleznete společně řešení pro tuto situaci.

Dále jsme pro vás připravili brožurku Intimní chvíle se stomií, ve které se také dozvíte mnoho užitečných tipů.