Stomie a cestování

Ať už se chystáte kamkoliv, vždy je dobré se na cestu připravit dostatečně dopředu a vše si dobře promyslet. Níže dáváme pár tipů, které by vám mohly pomoci:

  • Vždy si s sebou přibalte pomůcky navíc pro případ, že by se stalo cokoliv neočekávaného. Vliv na vás a vaši stomii může mít např. odlišná strava.
  • Pomůcky si ukládejte na dvě místa – v případě, že by došlo k odcizení věcí.
  • Pokud cestujete letecky, připravte si do vašeho příručního zavazadla pomůcky alespoň na tři dny pro případ, že by se vaše odbavené zavazadlo ztratilo. Nezapomínejte však, že platí určitě podmínky letištních společností a ostré předměty či příliš objemné lahvičky s tekutinami by byly při kontrole zabaveny. Pomůcku si můžete předstřihnout už dopředu v pohodlí domova, případně dejte přednost tvarovatelným pomůckám.
  • U leteckých společností by měla být možnost vyjednat si místo sezení na předních místech, kde je více místa, což by vám mohlo být pohodlnější.
  • Zkoušení nových pomůcek nechte na doma, na cesty si vezměte pomůcky, které máte vyzkoušené a u kterých víte, že se na ně můžete spolehnout.
  • Pokud se chystáte k vodě, nezapomeňte si přibalit vyrovnávací pásky Varimate ®, jsou voděodolné a budou spolehlivě fixovat vaši pomůcku i při plavání. Přečtěte si také článek stomické sestry o stomii a plavání, ve kterém se dozvíte celou řadu užitečných informací o tom, jak si vodní radovánky maximálně užít.
  • A nezapomínejte, koupat se můžete dle libosti! Jen si nezapomeňte přelepit filtr přelepkou (součástí každého balení sáčků), než půjdete do vody. Pokud sháníte vhodný typ plavek, ženám by mohly být příjemné jednodílné plavky, tankini (vrchní díl vypadá jako „tílko“, či plavky s vyvýšeným pasem. Pánové by mohli ocenit „retro plavky“, které zakryjí pomůcku.
    Přečtěte si článek z našeho časopisu RADIM „Stomikova první pomoc“ o tom, co mít vždy při sobě.
web banner regulace reklamy