Tipy na cestování se stomií

Život se stomií

Všichni máme právo na dovolenou -  týden dva úlevy od stresů každodenního života a k dobití baterek – vydat se na napínavé dobrodružství nebo odpočívat na slunci. A to, že máte stomii, neznamená vzdát se radostí objevování nových míst. Stačí jen všechno trochu naplánovat a můžete vyrazit. 

 

Příprava na cestu

 Plánování je základ nejen pro stomiky. V dostatečném předstihu si můžete sepsat, co zařídit a vzít s sebou, abyste se ujistili, že na nich nezapomenete. 

 Pokud cestujete daleko a do míst, kde se nedomluvíte, můžete si předem připravit seznam frází týkajících se vašeho zdravotního stavu, jako např. kde je nejbližší záchod nebo kde koupit zdravotní potřeby.

 

cestování se stomií

Asistence a diskrétnost

 Může se hodit potvrzení od lékaře, které vysvětluje vaši zdravotní situaci a druhy stomických potřeb, které si s sebou budete brát. ConvaTec vám nabízí tzv. Průkaz stomika, který vám cestování může značně usnadnit, obzvlášť, pokud nehovoříte anglicky či jiným světovým jazykem. Pokud o něj máte zájem, zavolejte na bezplatnou Stomalinku® ConvaTec 800 122 111 nebo si o něj napište na zakaznickyservis@convatec.cz.

Sedadlo u toalet

 Při rezervaci letu je dobré se zaměřit na sedadla poblíž toalet, které bývají situovány v přední nebo zadní části letadla. Sedadlo do uličky vám navíc při odchodu na záchod umožní nerušit vedle vás spícího souseda, zvláště je-li to cizí člověk.

 

cestování se stomií

Správné pojištění

 Ujistěte se, že máte cestovní pojištění, které se stomií počítá. Stomie jako již existující zdravotní stav může mít dopad na to, co pojistka pokryje a její výši. Kartička pojišťovny vám jako Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí základní ošetření  ve státech EU a Švýcarsku. Není však náhradou za cestovní pojištění.

 Pokud jste čerstvě po operaci, existuje při dlouhém letu zvýšené riziko trombózy. V takovém případě se co nejdříve obraťte na stomickou sestru se žádostí o kompresní punčochy.

Co sbalit

 Takže - vaše dovolená je zarezervovaná a vy začínáte přemýšlet, co budete balit. Můžete si vytvořit standardní seznam, který budete používat i do budoucna, takže už nikdy nebudete muset myslet na krém na opalování nebo knížku, zalít květiny a nechat hlídat kočku.

Stomici potřebují mít na cestách všechny stomické pomůcky po ruce v příručním zavazadle. Ačkoli se to stává zřídka, může se odbavené zavazadlo po cestě ztratit nebo let být zpožděn. Proto je lepší mít vše potřebné vždy při sobě. Před odletem je dobré si u letecké společnosti zkontrolovat, jestli vaše příruční zavazadlo splňuje požadavky na velikost a váhu, jelikož ty se mohou u různých společností lišit.  

 Do zavazadla na odbavení si samozřejmě můžete dát potřeby navíc, pokud chcete. Jestliže cestujete do teplých krajin, počítejte s tím, že slunce může vysušit podložku a budete tak muset sáček měnit častěji. Na slunění a koupání si můžete případně vzít menší sáčky pod plavky. Sáčky se nemusíte bát namočit, ba naopak, zlepšuje se tím jejich přilnavost.

 

Co mít při ruce

 Nůžky nejsou do kabiny letadla povoleny, a proto je lepší si stomické sáčky na dovolenou předem připravit. Také je dobré si toho vzít s sebou víc, než potřebujete, včetně ubrousků, sáčků, sáčků do koše atd. S přepravou vám může pomoci váš spolucestující, pokud bude mít v zavazadle nějaké místo a vejde se do povoleného objemu tekutin. Povolený objem zdravotnických/stomických tekutých přípravků si můžete zjistit ještě před cestou. Tekutiny se běžně mohou převážet ve 100ml nádobách s celkovým objemem 1 litr, které jsou uloženy v průhledných uzavíratelných sáčcích, které jsou mimo jiné k dostání na letišti.

 

Spolehněte se na nás

 V příručním zavazadle můžete mít ještě jednu taštičku s “rychlosadou” pro případnou výměnu v letadle. Toalety v letadle jsou těsné a je pohodlnější brát s sebou jen to, co nezbytně potřebujeme. 

 Dobrá příprava vám zaručí co nejpohodovější dovolenou. A kdyby se stala nějaká katastrofa a došly vám zásoby pomůcek, Convatec vám prostřednictvím zákaznického servisu kdekoli po Evropě pomůže problém vyřešit.

Na letišti

 Cestování bez stresu znamená vyrazit z domova včas a být tak na letišti s dostatečným předstihem. Nebudete tak muset být ve spěchu za situace, kdy by bylo potřeba při odbavování řešit vaše zdravotní pomůcky či léky, které budete brát s sebou.  Začněte svou cestu v pohodě a na dovolenou se jen těšte.

 Pokud potvrzení od lékaře nebo průkaz stomika budete mít s sebou, ukazujte je pracovníkům na letišti, kdykoli bude potřeba. Budou tak vědět, že vyžadujete speciální přístup a diskrétnost v jakékoli situaci. 

Cestování se stomií

Čekání si užijte

 Nákupy a občerstvení jsou příjemnou součástí pobytu na letišti. V budově i v letadle jezte pomalu, abyste při polykání minimalizovali objem vzduchu, a vyhněte se potravinám způsobujícím plynatost a perlivým nápojům. Pijte dostatečné množství vody.  

 Těsně před vstupem do letadla si ještě zajděte na nejbližší toalety vyprázdnit sáček. Poté už se můžete jen uvolnit, užívat si cesty a těšit se na blížící se dobrodružství. 

 

Základní potřeby s sebou

Před odletem si připravte základní potřeby pro zajištění bezproblémového cestování se stomií dle seznamu:

 

  • Malé stomické sáčky vhodné do plavek
  • Průhledné zipové sáčky na lahvičky s objemem do 100ml
  • V separátní taštičce věci na rychlou výměnu pomůcky
  • Rehydratační sáčky / léky na průjem
  • Čisté prádlo navíc, pro jistotu
  • Kartičku zdravotní pojišťovny
  • Potvrzení od lékaře
  • Soupis frází týkajících se stomie v místním jazyce / angličtině
  • Telefonní číslo na zdejší evropský zákaznický servis

Doufáme, že vám tyto rady pomohou a přejeme vám krásnou dovolenou!