Pitný režim u urostomiků

Rady stomasester a lékařů

Voda je základ života, to všichni víme. Příjem tekutin je velmi důležitý pro správnou činnost organismu, ale měli bychom k němu přistupovat s rozumem a vědomím, že i nadbytečné množství vody může organismus poškodit.

Potřeba tekutin je individuální. Záleží na tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Především je nutná kontrola množství vypité tekutiny při onemocnění ledvin, kardiovaskulárních chorobách a zvýšených hodnotách krevního tlaku. Kromě těchto faktorů je důležitá teplota a vlhkost prostředí, ve kterém se pohybujeme, oblečení a množství přijaté potravy.

Všechna doporučení, kolik vody denně vypít, slouží spíše pro orientaci. Můžeme se řídit tím, že potřebujeme vypít minimálně 20 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti. Vhodnými tekutinami jsou pitná voda, třeba ochucená citronem, bylinné a ovocné čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, pokud ovšem není nutno ze zdravotních důvodů omezit třeba draslík nebo cukr. Minerálky by měly být jen doplňkem pitného režimu a měly by se střídat. U zeleninových a ovocných šťáv není dobré velké množství najednou, mohou způsobovat průjmy. Vhodné je i nealkoholické pivo. 

Rady a tipy sester a lékařů - pitný režim urostomiků

Přednost dáváme nápojům nesyceným. Nápoje s oxidem uhličitým mohou dráždit žaludek, způsobovat překyselení a nadýmání. Do příjmu tekutin lze započítat i polévky. Nelze do něj započítat alkohol, kávu a černý čaj, protože ty odvodňují.

Rady

Tělu prospějete, pokud ráno nalačno vypijete velkou sklenici vody s citronem. Pro snížení rizika uroinfekce je doporučován zvýšený přísun vitamínu C. Tekutiny doplňujte průběžně po celý den, doporučuje se pít jednu sklenici/hodinu. Jezte ovoce a zeleninu – meloun, okurka, rajské. Pijte, i když nemáte žízeň. Nedostatek tekutin v organismu se nazývá dehydratace, je to stav závažný.

Rady stomasester a lékařů - pitný režim urostomiků

Jak poznat dehydrataci

Sucho v ústech, náhlý pocit žízně, suchá pokožka a menší pocení, únava, nervozita, závratě, nevolnost, točení hlavy. Tmavá barva nebo menší množství moče, zvýšená teplota, zimnice. Optimální je střídat nápoje a nezaměřovat se jednostranně pouze na jeden druh. Naučte se pít pravidelně, nejen v zimě, kdy se zdržujeme v přetopených bytech, ale zejména v  letních měsících, kdy se zvyšuje venkovní teplota a více se pohybujeme, je třeba na pitný režim dbát. 

Nosit s sebou neustále nějaký nápoj by mělo být pravidlem. Pak se nemůže stát, že na ulici člověk zkolabuje a místo na procházce skončí v nemocnici na infuzích.

Co pít a jak často?

Nejvhodnější jsou neperlivé vody – kohoutková, stolní, pramenitá. Kombinovat je můžete s minerálními vodami, ty je vhodné střídat pro vysoký obsah minerálů a solí a nepít je denně. Vhodné jsou bylinkové a zelené čaje. Nevhodné jsou džusy, slazené limonády a kofeinové nápoje.

Závěr: Tekutiny bychom měli přijímat v menších objemech a v průběhu celého dne.

Milada Karlovská, stomasestra, urologie Nemocnice Na Bulovce

časopis Radim 2/2016