Stomie a plavání

Rady stomasester a lékařů

Na plaveckou sezónu je vždy třeba se připravit! Dřív než začnete hubnout do plavek a vypracovávat muskulaturu Arnolda Schwarzeneggera, k čemuž vám muže pomoci online cvičení pro stomiky, měli bychom se spolu podívat na koupací možnosti vašeho sáčku.

Už se vidíte někde uprostřed vln v exotickém ráji, nebo na zahradě ve vašem soukromém bazénu s koktejlem a paraplíčkem, ale kazí vám radost obava z toho, jak tyhle vodní radovánky zvládne váš sáček? Nebojte, i se stomií se o tyto radosti nemusíte nechat ochudit. Stomie není důvod vyhýbat se plavání, a to jak v přírodě, tak na veřejném koupališti. Jen k tomu musíme nachystat svůj sáček a možná trochu i sebe samotné. Na vás totiž bude překonat prvotní strach a i se sáčkem se oddat chladivému osvěžení.

Je samozřejmě důležité, aby vám váš sáček vyhovoval i na suchu, jedině na dobře padnoucí sáček se můžete ve všech situacích spolehnout. Pokud vám tedy sáček sem tam podtéká i na suchu a špatně drží, nebude vám vyhovovat ani při koupání a s největší pravděpodobností by byla vhodná jeho celková výměna. K samotnému koupání existuje mnoho typů, které můžete využít, a vybrat si ten, který bude nejlépe vyhovovat právě vám. To nejzákladnější, co je vhodné před koupáním udělat jako první, je sáček vypustit. 

Rady a tipy sester a lékařů - stomie a koupání

Pokud máte sáček uzavřený, je vhodné naplánovat jeho výměnu tak, aby nebyl sáček příliš naplněn předchozím obědem... Úplně čerstvě nalepený sáček ale také nemusí hned držet tak, jak potřebujete. Každý máme jinou kůži a někdo potřebuje chvilku, než sáček plně přilne a lepicí schopnosti stomických hmot začnou fungovat.

Je tedy nutné, abyste si sami vyzkoušeli, jaký postup se vám nejvíce osvědčí. Další možností je naučit se irigovat. Irigace je výplach střeva, při kterém dojde k jeho vyprázdnění, a vy pak nemusíte používat klasický sáček, ale třeba jen stomickou zátku nebo sáček nejmenší velikosti, a to až několik dní. Irigaci vás ale musí naučit stomická sestřička, která vám vše vysvětlí a také řekne, zda je pro vás irigace vhodná a předepíše irigační set (irigace je vhodná pouze pro kolostomiky a jen za splnění určitých podmínek).

Nebo můžete požádat při preskripci o kombinaci sáčku a nechat si předepsat jedno balení sáčku v mini velikosti a na koupání si nalepit jen nejmenší možný sáček, který si pak zase vyměníte za vámi běžně používaný. Anebo si proste necháte nalepený váš sáček, ale jeho lepicí plochu rozšíříte nalepením vyrovnávacích pásku, abyste sáček ještě víc zafixovali a získali tak vetší jistotu. Je jen na vás, kterou možnost využijete.

rady a tipy sester a lékařů - stomie a plavání

Nejdůležitější je, abyste se nemuseli v ničem omezovat a mohli si léto užívat plnými doušky! Možná jste si všimli, že v každé krabici sáčku máte takové záhadné samolepky. Ty se vám budou hodit právě při koupání. Slouží k tomu, abyste si s nimi mohli přelepit filtr na sáčku, a ten se tak nenasákl vodou a fungoval i po koupání. Jen z nej nezapomeňte samolepku po plaveckém výkonu zase sundat. Pokud byste však chtěli ve vodě strávit delší chvíli, doporučuji vám přelepit filtr voděodolnou lepenkou.

 

A co na sebe, aby vám to u vody slušelo? Současná móda je velmi velkorysá a nabízí nepřeberné možnosti a to hlavně pro dámy. Plavky s našitými šatičkami schovají nejen sáček, ale i nějaký ten přebývající špíček, k dostání jsou i dvoudílné plavky s vysokým pasem.

Pánové si zase mohou pořídit retro plavky, které mají také vysoký pas a kšandy. Nosit mohou také populární bermudy. Nebo si můžete nechat plavky ušít na míru, aby vyhovovaly právě vám. At už se rozhodnete pro jakýkoli model, určitě není na místě ostych. Nestyďte se a vyražte si užít! Jde o zážitky a ne o to, co máte na sobě. A vyrazit můžete opravdu kamkoli, zapovězené vám nejsou ani lázně, krytý bazén a ani moře. Jen je samozřejmě důležité nezapomínat na peristomální okolí. Obzvláště pozor na chlorovanou vodu nebo vodu ve vašem bazénu, kterou ošetřujete chemickými prostředky. Po koupání v takové vodě byste se měli vždycky vysprchovat čistou vodou. Podobně to platí i po dni stráveném na pláži. Pokud zrovna nejezdíte na oblázkové pláže do Chorvatska, měli byste si dávat pozor i na všudypřítomný písek, který se záhadným způsobem vždycky dostane všude. A mořská voda? Na tu někteří stomici nedají dopustit! Pokud máte stejnou odvahu, můžete si najít soukromou plážičku, na které budete sami, a vyrazit do vody takzvaně na Adama. I tady bych ale doporučovala vysprchovat se večer sladkou vodou a peristomální okolí ošetřit krémem.

At už budete léto trávit kdekoli, nezapomeňte si ho hlavně užít!! Opalujte se, vstřebávejte vitamín D, mažte se u toho opalovacím krémem, dámy, popíjejte dobroučké koktejlíčky, pánové, dejte si pivo, přejezte se (bezpeckatým) melounem, něco dobrého si ogrilujte a nezapomeňte se s námi o to podělit a poslat nám do redakce (zakaznickyservis@convatec.cz) fotku vaší letní idylky.

 

Veronika Racsaková,

stomická staniční sestra

Nemocnice svatého Kříže Žižkov

 

Zdroj: časopis Radim 1/2021