Sexuální život se stomií: komentář stomického terapeuta

Život se stomií

Přečtěte si komentář stomického terapeuta Angela, který se dlouhá léta zabývá problematikou stomie a intimního života

Návrat do sexuálního života   je pro stomiky důležitou součástí rehabilitace. Hlavní je to nevzdávat, i když zákrok někdy ztíží normální fyziologické funkce.

Problematika sexuality   může být náročná pro pacienty, kteří podstoupili tak významný operační zákrok, a proto je partnerský vztah a vzájemný intimní život nedílnou součástí rehabilitačního procesu.

V rámci sexuality   hraje vlastní vnímání svého těla rozhodně důležitou roli a je přirozené, že změna vzhledu může způsobit vnitřní konflikt mezi naší původní představou o našem těle a novou realitou.  

Po operaci se mohou projevit zdravotní i psychické potíže. Nejběžnější zdravotní potíže souvisí se sexuální dysfunkcí, způsobenou narušením nervového systému. Ten hraje velkou roli při ejakulaci a orgasmu.

Je důležité pacienta předem informovat o možných následcích operace, ujistit ho a neznepokojovat. V případě, že existuje riziko zdravotních následků, stojí za to doporučit návštěvu u odborníka - sexuologa, gynekologa nebo urologa.

Užitečné je také informovat se o možnostech léčby, kterou odborný lékař může předepsat, jako je psychoterapie, léky typu sildenafil, tadalafil, a možnosti řešení problému s erekcí. Za erektilní dysfunkci se stomikové nemusí v dnešní době stydět, naopak je to jeden z aspektů, které se berou při léčbě v potaz.

Pacienti se mě často ptají:   "Budu moci mít aktivní sexuální život?" a má odpověď zní ano. Musíte si věřit, bolesti se nemusíte obávat, ani se cítit trapně při pohybu. Nesmíme se vzdávat společného partnerského života.