Retrakce

Život se stomií

Retrakce stomie a jak ji řešit

O retrakci stomie hovoříme tehdy, když je vývod vtažen pod úroveň kůže. Jedná se o jednu z častějších komplikací, která vzniká například při změně tělesné hmotnosti nebo jako následek infekce. Vpadlá stomie obvykle při nošení „zajede“ pod úroveň kůže a obsah poté pod plochou pomůcku podtéká.

Tuto komplikaci lze lehce vyřešit použitím vyrovnávací pasty či těsnicích kroužků Stomahesive®, nebo volbou konvexního typu pomůcky.

Pastou a kroužky Stomahesive® vyplníme vpadlá místa, prohlubně nebo jizvy, tak aby při lepení ploché podložky nebo sáčku bylo břicho co nejvíce rovné. Těsnicí kroužek Stomahesive® se hodí zvlášť v případech, kdy pod stomií je prohlubeň, zatímco nad ní je kožní řasa. Kroužek je vyroben z poddajné hmoty, kterou lze nastříhat a vytvarovat přesně do požadované podoby. Doporučujeme použít vždy jen část těsnícího kroužku, neboť jeho hmota má tendenci nabobtnat. Pasta i kroužek jsou navíc hojivé a dokáží uzdravit okolí stomie, pokud je již podrážděné po podtečení.

Konvexní pomůcka se vyznačuje vypouklou lepicí plochou, vytvořenou speciálně pro potřeby vpadlých stomií. Dokáže vynaložit potřebný tlak, aby stomie povylezla a ústila přímo do sáčku. ConvaTec vám nabízí širokou škálu konvexních pomůcek, takže si vybere opravdu každý. Pokud jste zvyklí na dvoudílný systém, můžete si vybrat tvarovatelnou podložku Natura®+, střihatelnou podložku s harmonikovým kroužkem Natura®+ nebo tvarovatelnou podložku Esteem synergyTM v kombinaci s vhodným sáčkem. Pokud preferujete jednodílný systém, pak vyzkoušejte výpustné sáčky konvexní Esteem®+ nebo řadu EsteemTM+ Flex Convex ve všech variantách. Se všemi typy konvexních pomůcek doporučujeme nosit přídržný pásek, který mírným tlakem na pomůcku ještě zlepší přilnavost pomůcky.

Pokud si nejste jistí, jaká pomůcka je pro vás ta správná, kontaktujte naší StomaLinku® ConvaTec 800 122 111 a my vám rádi poradíme a zašleme vzorek zdarma.

web banner regulace reklamy