Podráždění kůže

Život se stomií

Podráždění kůže - jak ho řešit a jak mu předcházet

K podráždění kůže nejčastěji dochází, když moč nebo střevní obsah podtéká pod stomickou pomůcku. To vede k svědění, pálení, zarudnutí kůže nebo k možnému krvácení v okolí stomie. Mezi nejčastější příčiny patří -  špatně zvolená velikost nebo typ pomůcky, chybný postup v ošetřování kůže, alergie na materiál pomůcky.

Je důležité nezanedbat prevenci:

  • Při odstraňování pomůcky používáme odstraňovač náplastí ConvaCare® nebo Niltac®, abychom kůži zbytečně nenamáhali.
  • Okolí stomie pečlivě očišťujeme teplou vodu a mýdlem. Při výběru mýdla a sprchových gelů postupujeme obezřetně, používáme nejlépe tuhá mýdla bez příměsí olejů. Vyhýbáme se užívání vlhčených a dětských ubrousků – obsahují hydratační složky, které brání správnému přilnutí pomůcek.
  • Otvor v pomůcce vystřihujeme tak, aby mezi hmotou a stomií nebyla odkrytá kůže.
  • Před nalepením sáčku nebo podložky důkladně vyrovnáme veškeré nerovnosti pastou Stomahesive® či těsnicím kroužkem Stomahesive® tak, aby obsah nemohl nikudy uniknout. Pokud jsou kolem stomie rozsáhlejší nerovnosti nebo je stomie vpadlá či v kožní řase, volíme konvexní typ pomůcky (konvexní tvarovatelná podložka Natura®+, Esteem®+ Flex Convex).
  • Používáme ochranný film ConvaCare® nebo Silesse®. Ten vytvoří vrstvu zabraňující podráždění při podtečení a zároveň zlepšuje přilnavost pomůcky.
  • Pomůcku nenosíme déle, než je doporučeno. Střevní obsah a moč hmotu narušuje, ta se časem ztenčí a hrozí podtečení nebo uvolnění.

Pokud se přece jen začervenání objeví nebo kůže začíná svědit a pálit, pak používáme stomický pudr Stomahesive®. Jedná se o první pomoc, která většinou pomůže rozšíření podráždění zastavit. Pudr se aplikuje na omytou a suchou pokožku a nechá se cca minutu působit. Místo stačí pouze lehce zaprášit a poté otřít suchým ubrouskem. Na větší vrstvě pudru pomůcka nedrží!

Podložky a jednodílné sáčky Convatec jsou vyrobeny z přírodní hmoty Stomahesive® a hydrokoloidu a kůži nedráždí, naopak ji pomáhají hojit a udržovat zdravou.

Podráždění kůže nepodceňujte. Okolí stomie má být zdravé a bez začervenání. Pokud komplikace přetrvává, navštivte Vaši stomasestru nebo se poraďte s námi na bezplatné StomaLince® ConvaTec 800 122 111.

web banner regulace reklamy